Ve firmě zadrženého podnikatele Dalibora Koppa figurovali politici

Ve statutárních orgánech jedné z firem moravského podnikatele Dalibora Koppa, který čeká v liberijském vězení na vydání do Česka, působili nějaký čas také přední politici. Byli to také exministr ze ODS Jindřich Vodička, bývalý primátor Liberce Jiří Drda nebo někdejší vysoký manažer České zbrojovky Uherský Brod Ivo Janeba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžký kulomet M2

Těžký kulomet M2 | Foto: Federation of American Scientists

Jindřich Vodička Radiožurnálu sdělil, že Dalibora Koppa nezná. Vysvětluje, že byl v roce 1999 osloven, zda by nechtěl vstoupit do dozorčí rady firmy, která bude vyrábět munici pro armády členských zemí NATO: "Nabídli mně pozici v dozorčí radě, byl jsem tehdy přítomen založení té firmy a od té doby jsem ty lidi prakticky neviděl. Ta firma podle mne nikdy nezahájila činnost. Dalibor Kopp by asi nebyl v Libérii před sedmi lety, někdy v roce 99," řekl Radiožurnálu Vodička.

Agentura AFP před týdnem oznámila, že Kopp uprchl z libérijské věznice, když české ministerstvo zahraničí požádalo o jeho vydání. Honorární konzul v Libérii Karel Sochor Radiožurnálu ale řekl, Kopp vězení opustil na propustku a po intervenci tamního ministra spravedlnosti se do vazby vrátil.

"Pan Kopp neutekl z věznice, byl zadržen.Je připraven na deportaci do České republiky. S tím, že on domluvil přes jeho právníka, že na kauci ho pustili Ale hodinu na to ministr spravedlnosti na něho uvalil vazbu, aby právě nedošlo k nějakým problémům. A pan Kopp se to dozvěděl, sám šel na ministerstvo spravedlnosti, nechal se zatknout a je znova ve věznici," uvedl honorární konzul.

Dalibor Kopp se v minulosti specializoval především na prodej vojenské vysokorychlostní mikrorážové munice do automatických zbraní. Zboží získával obvykle ve státech bývalého Sovětského svazu. Mezi země, kam Koppovy dodávky směřovaly, patřily africké státy, ale i USA. Kvůli tomu, že prodával starou munici, mnohdy jen přebalenou do nových krabiček, čelil často problémům a ne všechny plánované transakce mu vycházely. Často se spekulovalo o tom, že podnikatel spolupracoval s českými tajnými službami. Policie jej však začala stíhat až loni, kvůli pokusu o vývoz střeliva do Iráku.

Milan Kopp, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme