Ve školách je málo mladých pedagogů. Polovině je přes 40 let

V učitelských sborech je málo mladých pedagogů. Vyplývá to z analýzy Ústavu informací ve vzdělávání. V současnosti je přibližně polovina učitelek na jednotlivých stupních škol ve věku 46 let. Učitelé muži jsou v porovnání s nimi starší, 56letých a starších je téměř třetina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U tabule | Foto: Radana Schaeferová

Mladých učitelů mužů je hodně na základních školách, ale i v tomto případě jejich počet za posledních pět let klesá a navrch tak mají jejich starší kolegové. Nestárnou jen učitelé, ale také ti, kteří je vedou. Například mezi zástupkyněmi ředitelů je dnes více než polovina žen ve věku 46 až 55 let. Praxe na jednotlivých školách je ale různá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž redaktorky Kláry Bílé.

„Je to tak půl na půl. Máme tady tři kolegyně důchodového věku, pak tady mám 6 kolegů ve věku kolem 30 let, jednu kolegyni, která je letos první rok po skončení fakulty. A pak tady mám lidi středního věku mezi čtyřicítkou a padesátkou. Věkový průměr mi vycházel vždy kolem čtyřiceti a něco,“ popisuje věkovou strukturu učitelů pražské Základní školy Vodičkova její ředitelka Dagmar Zelená.

Nemá pocit, že potřebuje v kolektivu víc mladých učitelů. „Zastávám ten názor, že v pedagogickém sboru by měly být zastoupeny všechny věkové kategorie. Pokud člověk v sobě cítí ještě sílu něco předat,“ poznamenává Zelená. Samotní žáci se ale neshodují v tom, zda se raději učí od mladších nebo starších, a tak to vypadá, že vítězí zlatá střední cesta.

Podle Zelené ale za poslední rok prudce stoupl počet zájemců o post učitele. Je to dáno novými platovými tabulkami, kdy začínající kantor s vysokoškolským vzděláním má nástupní plat 20 tisíc. To je podle ředitelů dobrý krok, ale zatím jen krok.

„Nástupní plat je relativně slušný, ale člověk odchází po 32 letech do penze a má o 4 tisíce víc. A tohle si dnešní mladí lidí dokáží velmi dobře spočítat,“ upozorňuje Zelená s tím, že se tak může jednoduše stát, že mladí kantoři po třech letech ze školství raději odejdou.

Klára Bílá, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme