Ve školách se začíná učit nově

Tisíce školáků se ode dneška učí jinak. Podle reformy, jak ji připravilo ministerstvo školství, by mělo ze škol zmizet zbytečné biflování a důraz na krátkodobé vědomosti. Děti v prvních a šestých třídách by se měly učit podle výukových programů, které připravila škola na základě národního rámcového vzdělávacího plánu. To, jestli se reforma ujme a splní očekávání, poznáme ale až za několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prvňáčci | Zdroj: ČTK

Školská reforma má za sebou roky příprav a další roky čekání na výsledek. Podle ministryně školství Dany Kuchtové se ale rodiče anarchie ve vzdělávání bát nemusí.

"Školy mají skutečně přesně definované cílové dovednosti a také vědomosti, i ty se musí žáci naučit. To neznamená, že už se nenaučí nazpaměť vůbec nic," podotkla Kuchtová.

Změna v metodách i obsahu výuky je řízena řediteli škol. Na nich záleží, do jaké míry se bude reforma v té konkrétní škole uplatňovat. Například výuka ve skupině nebo motivace hrou bude někde novinkou, ale v prvních třídách už teď nejsou tyto metody ničím neobvyklým.

"Pro mě to až zase tak velká změna není, protože první třída, kterou budu učit, je vlastně rokem, kdy si děti opravdu jenom hrají," potvrzuje Jitka Bendová ze Základní školy Nové Hodějovice na Českobudějovicku.

Plnění výukových plánu budou školy závazně hodnotit po dvou letech. Dohlížet na to bude i školní inspekce. Ministerstvo školství nabídne školám konzultace a semináře, spolupracovat bude i s asociacemi škol.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme