Ve školkách nezbude místo až pro 40 tisíc dětí. O přijetí rozhoduje hlavně věk

Ve školkách chybí zhruba 30 až 40 tisíc míst. Pro takový počet dětí budou muset rodiče pravděpodobně hledat alternativní předškolní péči. O přijetí dítěte do školky rozhoduje několik kritérií, nejdůležitější roli hraje věk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mateřská škola

Mateřská škola | Foto: Arnošt Máče

Jistotu místa v mateřské škole pro své dítě mají rodiče předškoláka. Předškolní věk je rozhodující kritérium pro přijetí, školkám to nařizuje zákon.

„Takže to, a potom si děláme kritéria svoje,“ popisuje Jarmila Kotrbová, ředitelka mateřské školy Korycanská v Praze. Roli hraje třeba bydliště v blízkosti školky nebo to, zda má dítě v mateřské škole sourozence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Klára Bílá

„To, co není napadnutelné ombudsmanem, abychom tedy byli dle zákona,“ podotýká Kotrbová v narážce na to, že některá kritéria, jako třeba bydliště obou rodičů v místě školky, loni kritizoval ombudsman.

Předškoláci mají přednost i v případě, že je jejich matka s dalším dítětem doma na mateřské dovolené.

„Musíme respektovat právo dítěte na předškolní vzdělávání, nikoli rodičů. To znamená rodinný nebo zaměstnanecký vztah nemůže být kritériem. Bylo by to kritérium diskriminační a na to také třeba poukazoval veřejný ochránce práv,“ vysvětluje ředitel odboru vzdělávání na ministerstvu školství Tomáš Zatloukal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel odboru vzdělávání na ministerstvu školství Tomáš Zatloukal mluvil o nedostatečných kapacitách mateřských škol

Upozorňuje, že ovlivňování kapacity mateřských škol je v kompetenci zřizovatelů, kterými jsou zejména města a obce, ale také registrované církve a náboženské spolky nebo soukromé subjekty. Ministerstvo prý tuto možnost nemá.

Největší problém s hledáním místa ve školce mají rodiče mladších dětí.

„Většinou se dává přednost právě těm předškolním dětem. A je tady velká skupina dětí mezi dvěma a třemi lety, které se právě do těch školek nedostávají, a leckdy rodiče musí nebo mají zájem se vrátit na trh práce,“ říká ředitel odboru rodiny a ochrany práv dětí na ministerstvu práce a sociálních věcí Miloslav Macela.

Možností alternativní péče je několik

Rodiče se mohou proti rozhodnutí o nepřijetí dítěte odvolat ke krajskému úřadu, pokud ale neuspějí, musí hledat alternativní péči.

Dvě školky v Jihlavě přijímají přednostně děti městských a krajských úředníků

Číst článek

„V současné době mohou využít služeb někoho, kdo provozuje hlídání dětí na bázi živnostenského zákona, nebo se mohou obrátit na neformální péči, která probíhá různým způsobem od takového toho sousedského hlídání, rodičovské výpomoci, anebo bohužel i formou šedého trhu,“ vypočítává Miloslav Macela.

„Jsou možnosti využití služeb péče o dítě nebo dětských skupin, případně mateřských center při domech dětí a mládeže,“ dodává Tomáš Zatloukal s tím, že problém s nedostatkem míst ve školkách je regionální.

Projekt mateřské školky o.s. Parentes | Foto: Daniela Zichová

„Bylo by dobré, aby spolu obce v tomto smyslu také komunikovaly a spolupracovaly, aby to využívání kapacit bylo i na úrovni jiných obcí, samozřejmě s ohledem na dopravní dostupnost,“ navrhuje.

Rodiče mohou využít také soukromých školek, zaplatit tam však obvykle musí několik tisíc korun měsíčně. Jan Chvojka pro své dcery neměl jinou možnost, pak firma, kde pracuje, založila vlastní školku.

„Určitě je můj den jednodušší. Zaprvé mají děti víc času na to, aby se připravily, a pro mě to znamená velkou úsporu času, protože cestou do práce můžu dát vlastně hned vedle děti do školky,“ říká Chvojka.

Firemní školky mají spíše větší podniky

V Česku už jsou desítky firemních školek. Benefit pro své zaměstnance však nabízejí zpravidla jen větší firmy.

Založení vlastní mateřinky je obtížné. Usnadnit by jim to mohl vznik dětských skupin, které testuje ministerstvo práce. Tuto alternativu však kritizují někteří odborníci.

Za posledních deset let školek v České republice ubylo. Z tehdejšího počtu skoro sedmi tisíc jich zaniklo více než tisíc.

Podle ředitelky Kotrbové však za nedostatek míst ve školkách může i vyhláška. Městská část, kde její školka působí, žádnou mateřinku už mnoho let nezrušila. K zápisu do školky Korycanská přišlo přes devadesát dětí, ředitelka však mohla přijmout jen osmnáct z nich.

Univerzitní školka má veškeré potřebné zázemí | Foto: Ivan Holas

„Dřív jsme měli minimálně 35 dětí ve školce – byla to hrůza, ale bylo to tak – a dnes nám vyhláška o mateřských školách dovoluje 24 dětí,“ poznamenává Jarmila Kotrbová.

Výjimečně je možné navýšit kapacitu na 28 dětí, v takovém případě prý ale musí zřizovatelé počítat s investicemi do bezpečnostního a hygienického zázemí.

„Maximální počet dětí ve třídě býval 35, ale pak nebylo možné hovořit o vzdělávání, ale pouze o péči o děti. Systém nebyl zaměřen na to, na co se soustředíme teď, to znamená na osobnostní rozvoj dětí, ale spíše na kolektivní hlídání. Navyšování kapacit na 28 dětí je možné pouze ve výjimečných případech a tam musí škola velmi citlivě přihlédnout ke kvalitě vzdělávací činnosti a také k zajištění podmínek bezpečnosti,“ upřesňuje Tomáš Zatloukal.

Lucie Husárová 1, Klára Bílá, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme