Ve Skopje první vojáci makedonské mise NATO

Ráno odletěla do Makedonie v rámci mezinárodní mise NATO druhá část vojáků 43. mechanizovaného praporu v Chrudimi. Na paluby dvou letounů nastoupili celkem 104 profesionálové, z toho dvě ženy. První skupina se 16 lidmi odletěla už včera. V Makedonii teď operuje první část ze čtyř stovek předsunutých sil Severoatlantické aliance. Do oblasti přijeli Češi, Britové a Francouzi. Všichni jsou součástí mise NATO, která bude pomáhat při dobrovolném odzbrojování albánských povstalců. Rada NATO zatím nerozhodla o termínu vyslání hlavní části svého kontingentu do Makedonie. Schválením aktivačního rozkazu se bude zabývat až začátkem příštího týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojákům popřál mnoho štěstí a úspěšnou misi také prezident republiky Václav Havel. V dopise, který před odletem přečetl velitel chrudimského praporu Aleš Opata, prezident mimo jiné vyzdvihl skutečnost, že České republice byl svěřen tak prestižní úkol. To podle něj dokazuje, že spojenci naší zemi vnímají jako plnohodnotného a spolehlivého partnera. Jednotka chrudimských výsadkářů má v Makedonii chránit velitelství mírové operace NATO Essential Harvest.

Češi do Makedonie dopravili dva nákladní letouny An-26, na jejichž palubě byly naloženy i dva terénní Land Rovery. Ještě předtím tam naši vojáci KFOR přivezli ze sousedního Kosova potřebnou techniku. Dalších 100 našich vojáků, kteří budou součástí předsunuté jednotky Aliance, má přiletět během soboty. Do Makedonie už dorazilo také prvních šestnáct vojáků z francouzského kontingentu a 40 Britů. Během víkendu se má do země přemístit celkem asi 400 vojáků NATO, jejichž úkolem je zajistit přípravu operace Essential Harvest neboli Hlavní sklizeň. Na základě jejich pozorování političtí představitelé Aliance rozhodnou, kdy operaci oficiálně zahájí a dají rozkaz k přesunu třítisícového kontingentu na místo určení.

Chrudimští výsadkáři mají v Makedonii zajišťovat ochranu velitelství mise. Kde bude česká jednotka přesně operovat, přiblížil ČRo 1 - Radiožurnálu její velitel kapitán Oldřich Nápravník. Podle posledních informací, které má k dispozici, by se velitelství mnohonárodnostní brigády mělo nacházet v prostoru centrální Makedonie v místě Krivolac, kde se nachází vojenský výcvikový prostor. Nápravník také objasnil, proč byl tento úkol svěřen právě Čechům: "Zřejmě to vchází z určité tradice, která byla nastartována před nějakým časem, kdy se zejména náš prapor účastnil některých cvičení spolu s britskými výsadkáři." Dalším důvodem bylo společné působení v misi SFOR.

Jak dnes uvedl náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, může být mise nebezpečná. "Naši vojáci jsou nasazováni do prostředí, které se neustále utváří, a i když poslední informace jsou relativně příznivé, nemůžeme vyloučit, že se část lidí, kteří se nechtějí smířit s mírovými dohodami, pokusí situaci destabilizovat." Další vážné nebezpečí představují miny. Šedivý ubezpečil, že vojáci si jsou této hrozby dobře vědomi a jsou na ni připraveni.

Rada Severoatlantické aliance ještě nerozhodla o termínu vyslání hlavní části svého kontingentu do Makedonie. Schválením aktivačního rozkazu druhé fáze operace Essential Harvest se bude zabývat až začátkem příštího týdne poté, co předvoj složený z britských a českých vojáků zmapuje situaci v Makedonii. Cílem operace, na níž se má podílet 3500 vojáků několika zemí NATO, je shromáždit zbraně a munici, kterou dobrovolně odevzdají albánští povstalci. Podle jednoho vojenského experta aliance bude vybudováno až 15 sběrných středisek. Některé z nich budou pevné, jiné mobilní. "Nejedeme tam proto, abychom obsadili území," řekl tento činitel. Jiný představitel NATO upozornil, že "výsledek operace nezávisí na počtu zbraní, které budou shromážděny, ale na schopnosti této operace doprovodit politický proces zaměřený na zjištění ovzduší důvěry".

Celá mise má jiný charakter než další mise Severoatlantické aliance na Balkáně. Hlavní rozdíl spočívá v přesné třicetidenní délce mise a také v tom, že se nejedná o misi, která by měla vynutit či udržet mír. Konkrétní cíle operace Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu upřesnil vojenský atašé Velké Británie v České republice plukovník David Winn-Davis. Mise Severoamerické aliance by měla shromáždit zraně, které dobrovolně odevzdají Albánští povstalci. "Musím zdůraznit, že se nejedná o operaci, jejímž cílem by bylo odzbrojování. Nejedeme do Makedonie abychom tam intervenovali, ale vojáci samozřejmě budou kvůli své vlastní bezpečnosti ozbrojeni. Musíme si uvědomit, že naši vojáci poskytnou omezenou pomoc při realizaci mírové dohody a procesu odzbrojování," Jak doplnil, je nepravděpodobné, že by se vojáci mise stali terčem jedné ze stran, neboť obě makedonská etnika s tímto plánem souhlasila. Konečná síla kontingentu závisí podle plukovníka Winn-Davise na několika faktorech: "Zaprvé na množství zbraní, které bude třeba zabavit, zadruhé na plánu pro shromažďování zbraní a konečně na riziku, tedy na výskytu min a nucené ochraně."

Spojené státy oznámily, že na případné odzbrojovací misi v Makedonii nebudou aktivně podílet. Podle Pentagonu budou americké jednotky zajišťovat pro své spojence pouze týlové operace a nehodlají vyslat do Makedonie žádné dodatečné posily. Mluvčí Pentagonu prohlásil, že Američané budou zajišťovat pro operaci NATO dopravu, průzkum a zdravotnické a evakuační služby. Američtí vojáci se ale nebudou přímo podílet na odzbrojování albánských povstalců. Pentagon použije pro operaci stávající jednotky a vojenská zařízení z americké základny v Kosovu. Spojené státy nehodlají vyslat do Makedonie žádné dodatečné posily. Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo účastníky makedoského konfliktu k dodržování příměří. Mluvčí ministerstva zároveň ocenil snahu makedonského prezidenta prosadit ústavní změny, které by rozšířily práva etnických Albánců.

Makedonská vláda a albánští povstalci se vzájemně obviňují z porušování příměří. Děje se tak v době, kdy se rozhoduje o vyslání jednotek NATO do země. Podle vlády porušili během noci povstalci příměří na několika místech. Ti se ale brání tím, že nepokoje vyvolává makedonská armáda. Jak dnes uvedl mluvčí pro předsunutý kontingent jednotek NATO Alexandr Dick, vojáci aliance, kteří budou odebírat zbraně od povstalců, budou rozmístěni pouze v případě respektování příměří oběma stranami.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Lenka Kabrhelová, Jaroslav Zvára, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme