Ve sněmovně bitva o potraty

Ostré výměny názorů poslanců napříč politickým spektrem lze očekávat při debatě o návrhu na téměř úplný zákaz potratů. O předloze z dílny zákonodárců KDU-ČSL a Petra Plevy z ODS, která to předpokládá, by dnes mohla jednat v prvním čtení sněmovna. Podle návrhu by interrupční zákrok mohly ženy podstoupit jen výjimečně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání sněmovny

jednání sněmovny | Foto: Petra Mášová

K interrupcím, neboli k potratům, by docházelo pouze v případě znásilnění ženy anebo v případě ohrožení života matky," vysvětluje praxi jeden z hlavních autorů této iniciativy lidovec Jiří Karas.

Poslankyně ODS Eva Dundáčková je rozhodně proti. "Kdyby se počet interrupcí snížil na úplné minimum, tak by to byl ideální stav, ale na druhé straně si myslím, že to je natolik závažné rozhodnutí každé ženy, která si ho s sebou nese celý život a nese si odpovědnost i psychické následky, že je zapotřebí jí tu možnost se rozhodnout ponechat."

Debatě o zákazu potratů se poslanci vesměs nebrání. Zároveň už také mnozí z nich přiznávají, že by měli s podporou tohoto návrhu velký problém. Například za komunisty to naznačuje místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. Osobně přitom nevnímá tuto záležitost jako politickou ale spíše jako citlivou občanskou otázku. "Jsem přesvědčen, že většina klubu bude hlasovat ve prospěch práva ženy. Já osobně budu hlasovat pro vrácení k řpepracování, protože nesouhlasím s trestní sankcí pro lékaře. Nemám v úmyslu tady vytvořit jakýsi nelegální trh s interrupcí."

Poslanec Pleva je ale přesvědčený o tom, že vážná diskuse na toto téma je z mnoha konkrétních důvodů v naší společnosti potřebná. "Mnohdy bývá interrupce ještě ve vnímání lidí podporována jako jedna z antikoncepčních metod, což určitě není. Předkladatelé jsou přesvědčeni, že lidský život začíná okamžikem početí, a je proto zapotřebí s ním také jako s lidským životem od okamžiku početí zacházet."

S tím nesouhlasí prezident České lékařské akademie Cyril Höschl. Důvodné interrupce v počátku těhotenství nejsou podle něj zabitím lidského jedince. "Jestliže ty důvody jsou pádné, zdravotní, etické, a ta doba, kdy k ukončení těhotenství dochází, je časná, v prvním trimestru, tak pak rozhodně bych o zabití nemluvil. To jsou emočně nabité termíny, které mají za úkol vyvolávat děs a strach a to není v této situaci na místě."

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme