Ve sněmovně by se mohlo rozhodnout i o odkladu státních maturit

Tématem jednání sněmovny by se ale mohl stát i odklad státních maturit o jeden rok. Občanský demokrat Walter Bartoš se totiž bude chtít pokusit o zařazení odkladu státní zkoušky dospělosti na program poslanců. Podle něj totiž projekt není dostatečně připravený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Student u maturitní zkoušky | Foto: Arnošt Máče

S tím souhlasí i sociální demokrat Zdeněk Škromach. Podle něj by se na věc měl najít na schůzi čas i přesto, že se budou zejména řešit předčasné volby. "To je zásadní věc, protože s tím všichni poslanci počítají. Poslanci sociální demokracie jsou ale připraveni podpořit odložení včetně zařazení bodů a všech formalit, které s tím souvisí," uvedl Škromach.

Stejného názoru je i předkladatel návrhu Walter Bartoš: "Časově se to dá zvládnout, protože ústavní zákon dle mého názoru nezabere tolik času. Budu se snažit najít politický konsenzus také v otázce státních maturit, protože sice je to o patro níž než ústavní krize, ale stále se to týká sto tisíců dětí, a to já považuji za velmi vážný problém a budu se snažit domluvit se se všemi politickými stranami na tom, abychom si s tím nějakým způsobem ve sněmovně poradili."

Proti odkladu maturit dlouhodobě vystupuje místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová: "Neustálé znejišťování je poškozováním mladé generace, která by už měla mít pro svoji profesní i studijní kariéru novou maturitu. Já s tím nesouhlasím, myslím si, že by měla proběhnout generální zkouška tak, jak je naplánovaná, a že by se měly státní maturity spustit na jaře 2010."

Podle Šojdrové lidovci uvažují o tom, že by zařazení maturit na program schůze, vetovali, pokud by se k nim přidal ještě jeden poslanecký klub.

Jednoletý odklad státních maturit by mohli podpořit i zelení, Radiožurnálu to potvrdil pověřený předseda strany Ondřej Liška. Počkat si ale ještě chtějí na přesné vysvětlení situace přímo od ministryně školství.

Walter Bartoš chtěl původně odložit státní maturity o dva roky. Nakonec ale dospěl ke kompromisu a nově požaduje jen jednoletý odklad, který by podle něj měl na dostatečnou přípravu projektu stačit.

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme