Ve sněmovně neuspěl návrh KSČM na uzákonění ‚účinné lítosti‘

Poslanci odmítli novelu trestního zákoníku zaručující lidem, kteří pomůžou rozkrýt korupci, že uniknou trestu. S návrhem na uzákonění takzvané účinné lítosti přišli komunističtí zákonodárci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011.

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Vláda ale připravuje vlastní normu, která počítá s institutem spolupracujícího obviněného. S námitkou, že podle komunistické předlohy by se stal beztrestným i člověk, který úplatek prokazatelně dal nebo přijal.

Podle ministra spravedlnosti a místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila mezinárodní organizace jako Rada Evropy nebo OECD nedoporučují svým členům řešit otázku korupce takzvanou účinnou lítostí. To je hlavní důvod, proč jeho úřad návrh KSČM nepodpořil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O institutu účinné lítosti diskutovali v Ozvěnách dne místopředseda KSČM Stanislav Grospič a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

„Je třeba si uvědomit, že účinná lítost znamená, že někdo spáchá trestný čin korupce, může to spáchat i opakovaně, pak si to rozmyslí, nahlásí to policii, udá toho druhého a sám zůstane beztrestným. To mně připadá, že úplně není správné.“

„Pokud někdo páchá úmyslný trestný čin, měl by být podle našeho názoru potrestán, anebo by měl být vyviněn pouze při splnění zákonem stanovených jasných podmínek,“ uvedl v Ozvěnách dne Pospíšil s tím, že v komunisty předložené novele žádné podmínky pro beztrestnost pachatelů stanoveny nebyly.

„Já jsem přesvědčen, že mnohem lepší je institut spolupracujícího obviněného, kde jsou jasné zákonné podmínky, za kterých může být člověk neodsouzen k trestu, je pouze uznán vinným,“ zdůraznil Pospíšil.

„My jsme navrhovali účinnou lítost pouze u osob, které by o úplatek či jinou výhodu nebo prospěch byly požádány, přičemž by musely oznámení v tomto směru podat bezodkladně a dobrovolně,“ oponoval ministrovi místopředseda KSČM Stanislav Grospič a dodal:

„Institut spolupracujícího obviněného předpokládá, že taková osoba bude odhalena, obviněna a bude s ní zahájeno trestní řízení. Čili to je určitý moment, který si myslím neřeší aktuální stav korupce a jejího prorůstání do veřejné správy.“

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme