Ve sněmovně se našla nefunkční součást odposlouchávacího zařízení

Ve vládním salonku v budově Poslanecké sněmovny se našla nefunkční součást odposlouchávacího zařízení. Štěnice nebyla připojená ke zdroji a v provozu mohla být asi před více než dvaceti lety.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 12.6.2012

Poslanecká sněmovna 12.6.2012 | Foto: Filip Jandourek

Malé kolečko o průměru 10 milimetrů našli zaměstnanci 21. května dopoledne při přestavbě místnosti pod odsunutou lednicí na víno. Informoval o tom dnes deník Právo.

Zařízení prověřil Národní bezpečnostní úřad a také policejní odbor zvláštních činností. Šéf bezpečnostního odboru sněmovny Petr Vaněk uvedl, že podle odborníků šlo pravděpodobně o miniaturní reproduktor, jaký se používá například ve sluchátkách.

„Specialisté z Národního bezpečnostního úřadu konstatovali, že se jedná o akustický měnič, který je nefunkční. To byl tak zhruba před 20 lety. My jsme ještě oslovili i útvar pro zvláštní činnosti Policie ČR. Ta provedla expertizu zdokumentováním a konstatovala v podstatě totéž," přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lucie Husárová přibližuje kauzu údajné štěnice ve sněmovně

Odborníci pak o svém šetření informovali také sněmovní komisi pro kontrolu policejních odposlechů.

„Byl to předmět, který byl funkční někdy před čtvrtstoletím, stará štěnice bez jakéhokoli zdroje energie. Čili mi to přijde jako naprosto úsměvná a hloupá historka. Myslím si, že věnovat tomu nějakou větší pozornost je nesmysl,“ řekl Radiožurnálu člen komise Jan Vidím z ODS.

„NBÚ vše prošetřil a řekl nám, že to je nějaká stará věc a my jsme nad tím už dávno přestali přemýšlet. Úplně jsem na to zapomněla, až dnes nevím jakou cestou se to stalo zprávou dne, ale myslím, že to je trošku komická už záležitost,“ potvrdila předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS.

Zařízení nemělo připojení ke zdroji a podle policie ani žádné označení. Proto není možné zjistit, jestli a kdy asi bylo v provozu a komu případně sloužilo.

Podle dalšího člena komise pro kontrolu policejních odposlechů, poslance Davida Kádnera za Věci veřejné, by se vládní prostory měly víc kontrolovat. „Divím se, že taková místa nejsou prohlížena častěji. Otázkou je, co je to za štěnici a jak dlouho funkční byla.“

Součástka reproduktoru ale ležela v místnosti, která slouží pro pracovní obědy a přijímání návštěv, neprojednávají se v ní tedy utajované informace. Kontroly, které mají odhalit případné odposlechy, se dělají jen ve vybraných kancelářích.

Lucie Husárová 1, bre, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme