Ve sněmovně trojí debakl vládní koalice

Nervozní atmosféra provází dnešní jednání Poslanecké sněmovny. Vládní koalice v ní dnes zažila trojí debakl: poslanci zamítli její návrh na zvýšení daní z cigaret a lihu, což mělo do státního rozpočtu přinést zhruba jeden a půl miliardy korun. Nepodařilo se jí ani prosadit novelu zákona o soudech a soudcích a novelu mediálního zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Důvodem je absence několika vládních poslanců včetně šéfů ČSSD a KDU-ČSL Vladimíra Špidly a Cyrila Svobody, jsou v Aténách na podpisu přístupové smlouvy k Evropské unii. Vládní a opoziční poslanci se kvůli tomu po poledni pohádali a vzájemně se obviňovali z nečestných úmyslů.

Debakl začal tím, že se koalici nepodařilo prosadit novelu zákona o soudech a soudcích. Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský prohlásil, že vláda a parlament budou muset rychle projednat a schválit novou předlohu, protože jinak nebudou moci soudy po 1. červenci soudit. Opozice, hlavně ODS, ale tyto obavy nesdílí.

O přínosu této normy přitom nepochybuje ministr pro místní rozvoj Pavel Němec z US-DEU. "Jsem přesvědčen, že řada soudců vleče soudní spory, protože nemá odvahu rozhodnout například i z hlediska toho, že se necítí úplně odborně způsobilí. Já jsem přesvědčen, že odborná znalost a odborná připravenost urychlí rozhodování soudů."

Vládní novelu nepodpořila v závěrečném hlasování opoziční ODS. Podle členky sněmovního ústavněprávního výboru, občanské demokratky Evy Dundáčkové, je tento návrh jen zpátečkou všem dosavadním úvahám o reformě našeho soudnictví. "V této chvíli se domníváme, že to, co bylo před schválením původního nárvhu zákona, toho, čemu se říkalo Burešovy reformy, bylo lepší než to, co bude teď. Je to vykostěný návrh, který nebude mít žádný účinek do praxe."

Koalici se ve sněmovně nepodařilo prosadit ani novelu mediálního zákona. Proti se postavili občanští demokraté a komunisté. Podle ministra kultury Pavla Dostála její neschválení může republice způsobit problémy, protože měla naše právo sladit s evropskou legislativou.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme