Ve sněmovně vzniká návrh na povinné čipování a jednotnou databázi psů

Evidence psů by mohla být v Česku přehlednější. Najít rychleji majitele zatoulaného psa by mělo pomoci povinné čipování psů. Zákonodárci by měli tento návrh posoudit jako pozměňovací, při projednávání novely na ochranu zvířat proti týrání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psí útulek Litvínov | Foto: Kristýna Kuncová

Když se pes zatoulá ve městě, kde s pánem i žije, většinou jeho majitele městská policie rychle vypátrá. Pokud se zaběhne dál, je už hledání o poznání horší.

„Pokud k nám přijde pejsek ze sousední vesnice, kde není povinné vyčipování, tak my už nejsme schopni dohledat majitele,“ říká vedoucí útulku v Přerově Soňa Hynčicová.

V Přerově platí už tři roky povinnost, aby měl pes čip. Ve městě ale policie často najde zatoulané psy, kteří nejsou místní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čipování psů natáčela Václava Marešová

„Pokud majitelé nezjistíme, tak je předáváme do útulku pro zvířata, což je někdy problém, protože kapacita našeho útulku je přetížená,“ říká Bohuslav Přidal z přerovského magistrátu.

Dohledat majitele zatoulaného psa by díky povinnému čipování a jednotné databázi mělo být jednodušší. Návrh strany TOP 09 poslanci projednají v novele na ochranu zvířat proti týrání, kam ji chtějí začlenit.

Podle jedné z autorek – poslankyně Renáty Witoszové (TOP 09) ale nemusí mít majitelé starších nebo už značených pejsků obavy, že by se povinnost týkala i jich.

„V dnešní době existuje více těchto dostupných databází, do kterých se můžete přihlásit a pokud nemáte pejska zavedeného ve více databází, může se vám stát, že toho psa už nikdy nenajdete. Bohužel tato data nejsou propojené, tudíž nejsou lehce dohledatelná,“ říká Vitoušová.

Sjednocení registru by mělo ušetřit peníze i obcím. Sice by si musely koupit čtečky čipů, ušetřily by ale část nákladů za provoz útulků.

Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme