Ve sněmovně začala bitva o státní rozpočet

Ve sněmovně pokračuje jednání o rozpočtu na příští rok. Poslanci se postupně probírají stovkami pozměňovacích návrhů, jak přilepšit základní škole, požární zbrojnici či sportovišti. Návrh lidovce Miroslava Kalouska, který chtěl polovinu z 8 miliard korunu, původně určených na zvýšení platů policistů, převést na podporu zemědělství a kultury, neprošel, ale podařilo se mu přesunout jednu miliardu jako rozpočtovou rezervu. Podle dosavadního hlasování se zdá, že vládní strany schválení rozpočtu prosadí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Podstatnou část práce už mají poslanci za sebou. Najednou "en bloc" schválili celý návrh rozpočtového výboru, který obsahoval nejvíc změn. Takže 9 miliónů korun dostane golfové hřiště VSK u Olomouce, což si přál Ivan Langer z ODS. Dárek ze státního rozpočtu dostanou také koupaliště - například v Kojetíně 8,5 miliónu korun, v Rousínově 2,5 miliónu a v Novém Bydžově necelých 5 miliónů. Rozpočtový výbor má také rád tenis: Na kurty s nafukovací halou v Českých Budějovicích dá 5 miliónů korun, tenisovému klubu v Prostějově 12 miliónů a v Přerově 3 milióny korun. Fond ohrožených dětí Klokánek dostane celkem 9 miliónů korun.

Při schvalování jednotlivých pozměňovacích návrhů na přerozdělení státních peněz, neuspěl požadavek předsedy lidovců Miroslava Kalouska. Ten chtěl vyčlenit ze mzdových prostředků Ministerstva vnitra 4 miliardy korun na přímé platby zemědělcům a na obnovu kulturních památek. Tento návrh vyvolal bouřlivý nesouhlas především ze strany sociální demokracie. sociální demokraté, kteří považují Kalouskův záměr za porušení koaličních dohod. "Tohle určitě není věc, která by měla vést k tomu, že nebudeme hlasovat pro státní rozpočet, ale dokladuje se na to, že KDU-ČSL není schopná držet dohody. V tuto chvíli postupuje zcela v rozporu s koaliční dohodou a spíš je otázka naší politické reakce," říká premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross.

Kalouskovi vyšel jen převod miliardy korun do vládní rozpočtové rezervy. Ačkoli převod financí do zemědělství poslanci neschválili, rolníci o peníze nepřijdou. Před hlasováním to prohlásil ministr zemědělství Jaroslav Palas s tím, že potřebné finance resort získá z vlastních mimorozpočtových zdrojů.

Vlastní představu o využití sporných peněz mají unionisté. Ti by je chtěli převést ve prospěch vysokých škol. ODS rozpočet v každém případě odmítne.

Komunisté souhlasí s přesunem peněz na přímé platby pro zemědělce a k tomu podali i svůj vlastní pozměňovací návrh. Pokud ten neprojde, je možné, že podpoří Kalouskův záměr. Potvrzuje to šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. "Máme svůj pozměňovací návrh na 3,3 miliardy a rádi bychom počítali s tím, že náš návrh bude přijat. Pokud by neprošel, bude se hlasovat o návrhu pana Kalouska a já se pokusím přesvědčit poslanecký klub KSČM, aby tento návrh alespoň částečně podpořil."

V tuto chvíli se poslanci prodírají houštinou zbývajících návrhů. Výhodu mají zájmy členů vládní koalice. Ta má dnes silnější postavení, protože Tomáš Teplík z ODS se z jednání omluvil z rodinných důvodů. Opozice tak ztrácí na vládní většinu 3 hlasy. Pokud Teplík během dne nedorazí, bude stačit ke konečnému schválení rozpočtu 100 hlasů pro.

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme