Ve sněmovních volbách může kandidovat všech 31 přihlášených stran, nejvíc v historii Česka

K letošním sněmovním volbám bylo připuštěno všech 31 přihlášených stran a hnutí. Je to nejvíce v historii samostatné České republiky. Ve všech krajích kandiduje jen 21 uskupení. Vyplývá to z rozhodnutí o registracích kandidátních listin, které v pátek provedly krajské úřady a pražský magistrát. Při minulých volbách před čtyřmi lety o křesla poslanců usilovalo 23 uskupení, z nichž v každém regionu mělo své kandidáty 17 stran a hnutí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrou fázi kampaně nechává většina politických stran na podzim - až se lidé vrátí z dovolených. | Foto: Kristýna Guryčová | Zdroj: Český rozhlas

Ve všech regionech včetně Prahy nabídly své adepty na poslance všechny hlavní parlamentní strany, tedy ANO 2011, ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Celorepublikové pokrytí mají rovněž hnutí SPD Tomia Okamury, Strana práv občanů, Piráti, Zelení, Svobodní, Realisté, Rozumní a ODA.

Nenahlášená kampaň a materiály bez informací. Úřad dohlížející na strany zahájil čtyři nová řízení

Číst článek

Plný počet kandidátek přihlásily také Dělnická strana sociální spravedlnosti, Řád národa - Vlastenecká unie, Blok proti islamizaci - Obrana domova, Referendum o Evropské unii, republikánská strana Miroslava Sládka a hnutí Sportovci pro společnost (k datu 29. srpna hnutí změnilo název na Sportovci) v čele s bývalým senátorem ODS Vlastimilem Sehnalem.

Pouze v Karlovarském kraji chybí Cesta odpovědné společnosti. Uskupení Dobrá volba 2016, které založil bývalý místopředseda TOP 09 Pavol Lukša, nemá kandidátky ve třech regionech. Stejně tak i uskupení Radostné Česko namířené proti elektronické evidenci tržeb, které muselo být vyřazeno v Ústeckém kraji. Česká strana národně sociální chybí ve čtyřech krajích.

Občané 2011 mají zastoupení jen v Praze a Plzeňském kraji, Unie H.A.V.E.L 17 jen v hlavním městě a ve středních Čechách. Pouze v hlavním městě kandidují strana Volte Pravý Blok a hnutí Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí. Uskupení Národ Sobě figuruje jen na jižní Moravě, Česká národní fronta pouze v Moravskoslezském kraji. S ohledem na volební systém pro ně budou volby spíše šancí představit se ve volební kampani.

Zahájili jsme dvě správní řízení, oznámil úřad, který sleduje hospodaření politických stran

Číst článek

Nejvíce stran se přihlásilo v Praze

Největší výběr budou mít voliči v Praze, kde budou vytištěny hlasovací lístky pro 29 seskupení. Nejmenší konkurence 21 stran a hnutí bude v Karlovarském kraji. Obálky s kandidáty 24 seskupení dostanou lidé na Vysočině, v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském a v Ústeckém kraji. Pětadvacet kandidátek budou mít v Plzeňském, Jihočeském a Olomouckém kraji, o jednu víc pak ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Všechny přihlášené volební strany byly do bitvy o místa v dolní komoře Parlamentu zapojeny už jednou, a to v roce 2006. Tehdy mezi sebou soupeřilo 25 stran a hnutí a jedna koalice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme