Ve sněmovních volbách zvítězila ODS

Volby do Poslanecké sněmovny vyhrála po deseti letech Občanská demokratická strana, ale není zřejmé, zda bude i vládnout. Před sečtením výsledků z posledních okrsků, zejména v Jihočeském kraji, ale není jisté, zda si levicové strany ve Sněmovně udržely většinu, nebo obsadí přesně polovinu poslaneckých křesel. Kromě ODS, ČSSD a KSČM bude mít ve Sněmovně zastoupení ještě KDU-ČSL a Strana zelených. Dosud vládní US-DEU zcela propadla. Těsný výsledek voleb ale naznačil, že povolební jednání nebudou vůbec jednoduchá. Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek platnost voleb dokonce nepřímo zpochybnil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Volby do poslanecké sněmovny skončily vítězstvím ODS. Získala 35 procent hlasů. ČSSD má o tři procenta méně. KSČM získala necelých 13, KDU-ČSL 7,2 a Zelení 6,3 procenta hlasů. Zbývá sečíst ještě několik posledních volebních okrsků, čísla se už ale výrazněji nezmění.

Těsný výsledek voleb ale naznačil, že povolební jednání nebudou vůbec jednoduchá. Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek platnost voleb dokonce nepřímo zpochybnil. Tvrdí, že v České republice byly porušeny základní principy demokracie.

Občanské demokraty podporují hlavně lidé s vyšším vzděláním, podnikatelé a mladší voliči. Větší voličskou základnu mají stejně jako zelení ve městech. ČSSD a komunistům věří víc zaměstnanci a důchodci. Levice má také stejně jako lidovci více příznivců na Moravě než v Čechách a na venkově. Vyplývá to z odhadů výsledků, které zveřejnila Česká televize.

ODS odevzdalo svůj hlas 43 procent voličů s vyšším vzděláním. Z vyučených či z lidí se základním vzděláním ji podpořilo 28 procent. Sociální demokraty podpořilo 27 procent voličů s maturitou či vysokoškoláků. Mezi lidmi s nižším vzděláním to bylo 36 procent voličů. Také komunisté mají mezi těmito občany výrazně větší podporu. Jejich lístek do urny vhodilo 19 procent osob s nižším vzděláním. Mezi lidmi s maturitou či vysokoškolským diplomem to bylo osm procent. I zelení se těší větší oblibě u lidí vzdělanějších. Vybralo si je osm procent těchto voličů. Hlas jim pak dalo pět procent Češek a Čechů s nižším vzděláním.

Jen malá část českých občanů žijících v zahraničí využila svého práva volit do Poslanecké sněmovny na zastupitelských úřadech. Podle diplomatů byla nicméně účast vyšší než před čtyřmi roky, kdy měli Češi žijící a pobývající v zahraničí poprvé možnost zapojit se do parlamentních voleb. Především v sousedních zemích a Británii přišlo hlasovat hodně lidí s voličskými průkazy, tedy těch, kteří nebyli zapsáni na voličských seznamech zastupitelských úřadů.

Češi potrestali sociální demokracii za skandály, které otřásaly zemí během osmi let jejich vlády. V tomto názoru se shodují světové tiskové agentury, které tak reagují na první výsledky voleb. Agentury dále poukazují na vysokou volební účast. Podle AFP uškodila ČSSD také jejich neskrývaná ochota spolupracovat s komunisty. V případě vítězství ODS bude Česká republika po Polsku druhou zemí mezi postkomunistickými nováčky pětadvacítky, která by měla euroskeptickou vládu. Připomíná AFP.

Sčítání hlasů můžete on-line sledovat ve speciálu www.rozhlas.cz/volby. Na stejném místě najdete vše důležité o volbách.

Milan Kopp, Dušan Valenta, Lenka Šumová, Milada Richterová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme