Ve Spolaně přerušili přečerpávání chlóru

V neratovické Spolaně večer sice začalo přečerpávání chlóru, aby se z něho vyrobil mnohem méně nebezpečný chlornan sodný, avšak po několika desítkách minut ho do úterka přerušili. Podle mluvčího Unipetrolu musí experti v úterý ráno nejprve zkontrolovat zásobník a trubici, která chlór z tanku odsává. Všechny práce se podle něho obešly bez komplikací, žádný chlór neunikl. Právě kvůli nedávnému a opakovanému úniku tohoto plynu v chemičce padaly hlavy. Z vedení Spolany byl odvolán Radomír Věk a ve funkci ho nahradí dosavadní šéf Chemopetrolu Miroslav Kuliha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice | Foto: Jan Třeštík

Pokyn k likvidaci zbývajících 12 tun chlóru ze zásobníku v novém skladu dal krizový štáb. Jak informoval náš reportér Ladislav Pavlík, týmu specialistů nejprve zajišťoval uvolněné nádrže s nebezpečným plynem. Toho při záplavách unikly tuny do vody a stovky kilogramů do ovzduší. Neratovice jsou během přečerpávání připraveny na případnou evakuaci. Ve městě jsou autobusy pražské hromadné dopravy. Sklad nebezpečného chloru v chemické továrně Spolana je pod kontrolou hasičů.

Situace v chemičce Spolana Neratovice stála místo generálního ředitele Radomíra Věka. Ve funkci ho nahradí generální ředitel Chemopetrolu Miroslav Kuliha. O změně rozhodlo mimořádné jednání představenstev společností Unipetrol, Kaučuk a Chemopetrol. Ze Spolany unikly při záplavách tuny chlóru do vody a stovky kilogramů do ovzduší. Policie nyní prověřuje, jestli se zodpovědní lidé nedopustili obecného ohrožení.

Specialisté mají pod vodou zajistit nádrž s 12-14 tunami chloru, aby při poklesu hladiny nedošlo k jejímu posunu a případnému narušení potrubí. Akce by se měla i díky záběrům podvodní kamery a pečlivé přípravě hasičských jednotek obejít bez komplikací. Po zkušenostech z minulých dvou týdnů se krizový štáb už nyní připravuje na nejhorší variantu a tedy únik jedovatého plynu do ovzduší. V Neratovicích a blízkém okolí jsou připraveny nejen týmy specialistů, ale i evakuační autobusy.

Chemický závod Spolana Neratovice neměl šanci zabránit pohromám, které v areálu firmy způsobila více než stoletá povodeň. Tvrdí to Jan Papež šéf - expertního týmu, který pro Spolanu vypracoval zprávu o povodni. Podle něj neexistovaly prostředky, které by mohly tuto katastrofu odvrátit. Ze spolany unikly při záplavách tuny chlóru do vody a stovky kilogramů do ovzduší. Jan Papež se domnívá, že není na místě trestní stíhání osob, které musely jednat v nouzi. Policie totiž nyní prověřuje, jestli se zodpovědní lidé nedopustili obecného ohrožení.

Do Neratovic se vydal i ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček. Ujistil, že Praha je mimo nebezpečí - případným únikem chlóru by mohla být ohrožena jen tehdy, pokud by havárie nastaly najednou v obou skladech. Ze starého skladu však už byl všechen chlór odčerpán.

Poslední únik chloru z neratovické chemičky Spolana obyvatele v okolí vážně neohrozil. Radiožurnálu to řekl hlavní hygienik České republiky Michael Vít. "Koncentrace, kdy už by docházelo ke zdravotnímu poškození, jsou koncentrace, které by se v těch hodnotách ppm pohybovaly přibližně od 15-20 ppm, jestliže v jednom kritickém bodě včera bylo naměřeno 1 ppm, tak je to hodnota, která krátkodobě může být v pracovním prostředí a v populaci by neměla znamenat nějaké závažné ohrožení zdravotného stavu, je to asi 20krát pod hodnotou, kdy tedy by k orhožení zdravotního stavu mohlo dojít akutního."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Helena Šulcová, Ladislav Pavlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme