Ve Spolaně přerušili přečerpávání chlóru

V neratovické Spolaně večer sice začalo přečerpávání chlóru, aby se z něho vyrobil mnohem méně nebezpečný chlornan sodný, avšak po několika desítkách minut ho do úterka přerušili. Podle mluvčího Unipetrolu musí experti v úterý ráno nejprve zkontrolovat zásobník a trubici, která chlór z tanku odsává. Všechny práce se podle něho obešly bez komplikací, žádný chlór neunikl. Právě kvůli nedávnému a opakovanému úniku tohoto plynu v chemičce padaly hlavy. Z vedení Spolany byl odvolán Radomír Věk a ve funkci ho nahradí dosavadní šéf Chemopetrolu Miroslav Kuliha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice | Foto: Jan Třeštík

Pokyn k likvidaci zbývajících 12 tun chlóru ze zásobníku v novém skladu dal krizový štáb. Jak informoval náš reportér Ladislav Pavlík, týmu specialistů nejprve zajišťoval uvolněné nádrže s nebezpečným plynem. Toho při záplavách unikly tuny do vody a stovky kilogramů do ovzduší. Neratovice jsou během přečerpávání připraveny na případnou evakuaci. Ve městě jsou autobusy pražské hromadné dopravy. Sklad nebezpečného chloru v chemické továrně Spolana je pod kontrolou hasičů.

Situace v chemičce Spolana Neratovice stála místo generálního ředitele Radomíra Věka. Ve funkci ho nahradí generální ředitel Chemopetrolu Miroslav Kuliha. O změně rozhodlo mimořádné jednání představenstev společností Unipetrol, Kaučuk a Chemopetrol. Ze Spolany unikly při záplavách tuny chlóru do vody a stovky kilogramů do ovzduší. Policie nyní prověřuje, jestli se zodpovědní lidé nedopustili obecného ohrožení.

Specialisté mají pod vodou zajistit nádrž s 12-14 tunami chloru, aby při poklesu hladiny nedošlo k jejímu posunu a případnému narušení potrubí. Akce by se měla i díky záběrům podvodní kamery a pečlivé přípravě hasičských jednotek obejít bez komplikací. Po zkušenostech z minulých dvou týdnů se krizový štáb už nyní připravuje na nejhorší variantu a tedy únik jedovatého plynu do ovzduší. V Neratovicích a blízkém okolí jsou připraveny nejen týmy specialistů, ale i evakuační autobusy.

Chemický závod Spolana Neratovice neměl šanci zabránit pohromám, které v areálu firmy způsobila více než stoletá povodeň. Tvrdí to Jan Papež šéf - expertního týmu, který pro Spolanu vypracoval zprávu o povodni. Podle něj neexistovaly prostředky, které by mohly tuto katastrofu odvrátit. Ze spolany unikly při záplavách tuny chlóru do vody a stovky kilogramů do ovzduší. Jan Papež se domnívá, že není na místě trestní stíhání osob, které musely jednat v nouzi. Policie totiž nyní prověřuje, jestli se zodpovědní lidé nedopustili obecného ohrožení.

Do Neratovic se vydal i ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček. Ujistil, že Praha je mimo nebezpečí - případným únikem chlóru by mohla být ohrožena jen tehdy, pokud by havárie nastaly najednou v obou skladech. Ze starého skladu však už byl všechen chlór odčerpán.

Poslední únik chloru z neratovické chemičky Spolana obyvatele v okolí vážně neohrozil. Radiožurnálu to řekl hlavní hygienik České republiky Michael Vít. "Koncentrace, kdy už by docházelo ke zdravotnímu poškození, jsou koncentrace, které by se v těch hodnotách ppm pohybovaly přibližně od 15-20 ppm, jestliže v jednom kritickém bodě včera bylo naměřeno 1 ppm, tak je to hodnota, která krátkodobě může být v pracovním prostředí a v populaci by neměla znamenat nějaké závažné ohrožení zdravotného stavu, je to asi 20krát pod hodnotou, kdy tedy by k orhožení zdravotního stavu mohlo dojít akutního."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Helena Šulcová, Ladislav Pavlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme