Ve Spolaně se znovu odsává chlor

Odčerpávání chlóru ze zatopeného zásobníku neratovické Spolany probíhá zatím bez problémů a situace se tam po opakovaném úniku tohoto jedovatého plynu zklidňuje. Chemička začala přečerpávat poslední chlór z povodní poškozeného zásobníku. Ve středu se chystá odstranit od Štěpánského mostu u Obříství na Mělnicku kontejnery s hořlavými látkami, které se během záplav dostaly z areálu podniku. Bezpečnostní opatření se sice uvolnila, pro případ nutnosti jsou však stále v pohotovosti záchranáři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice

Spolana Neratovice | Foto: Jan Třeštík

Ekologové z organizace Greenpeace dnes o případu zaplavené Spolany hovořili na světovém fóru o udržitelném rozvoji v Johannesburgu jako o "firemním zločinu". Upozornili, že česká chemička léta ponechávala ve svém areálu ladem obrovské znečištění rtutí a dioxiny. Při záplavách pak nedostatečně informovala veřejnost o možném nebezepčí.

Bez mimořádných bezpečnostních opatření se prozatím obešlo přečerpávání chloru uvnitř neratovické Spolany. Z jejího areálu v posledních dvou týdnech uniklo nejméně půl tuny nebezpečné chemikálie. Dalšímu úniku má proto zabránit přepracování chloru z provizorně zajištěného tanku na podstatně méně nebezpečný chlornan. S odčerpáváním 12 tun nebezpečné látky začali už večer, ale na noc práci přerušili. V Neratovicích stále platí druhý stupeň chemické pohotovosti, bezprostřední nebezpečí okolí ale nehrozí a odborníci mohou vyhodnocovat události minulých dnů.

Chemické přepracování chloru zajišťují pracovníci Spolany v elektrolytické jednotce, kterou zprovoznili před více než týdnem kvůli obdobným problémům ve starém skladu. Elektřinu do výrobní linky dodává náhradní generátor. Chlazení pak zajišťuje 12 středočeských hasičů pomocí 6 cisteren. Tento proces by měl trvat ještě několik dnů, přes noc bude ale kvůli nedostatečné vizuální kontrole vypnutý. Bezpečnost celé akce zajišťují i citlivé přístroje. Krizový tým ale považuje další možný únik chloru za velmi nepravděpodobný.

Únik chemických látek z této továrny je ale stále velkým nebezpečím pro její okolí. Velké nejasnosti jsou ohledně množství uniklého chloru do ovzduší a do vody. Podle předsedy představenstva a generálního ředitele Unipetrolu Pavla Švarce neexistuje přesný přehled o tom, kolik této látky uniklo: "Co se týče látky, která unikla do ovzduší, tak to už se nikdo nedoví." Nedá se prý ani zjistit, kolik zůstalo v atmosféře, kolik zůstalo ve vodě, protože na to neexistuje žádné měření. "Můžeme mít odhady, ale přesné množství, myslím, že to není reálné."

Podle hydrologa Jana Papeže je už z prvních analýz jasná příčina prvního úniku chloru z neratovické Spolany, ke kterému došlo patnáctého srpna. "Voda vlítla pod ty zásobníky. Začala je zvedat obrovskou silou, protože každý ten zásobník je vlastně ponton. V té době byl už plný areál - 1,5 vody - to znamená, že se to utrhlo od těch všech armatur a tím se ten chlor dostal ven. Druhý problém byl, že se tam prováděla oprava a v rámci té opravy tam bylo lešení. To lešení propíchlo střechu v době, kdy bylo v areálu 1 a půl, 2 metry vody metru vody, a ten chlor šel ven. K tomu se nikdo nemohl dostat."

V neratovické Spolaně začalo přečerpávání chlóru už večer, po několika desítkách minut ho do úterka přerušili. Při odčerpávání se z chloru vyrábí mnohem méně nebezpečný chlornan sodný. Podle mluvčího Unipetrolu museli experti ráno nejprve zkontrolovat zásobník a trubici, která chlór z tanku odsává. Všechny práce se podle něho obešly bez komplikací, žádný chlór neunikl.

Právě kvůli nedávnému a opakovanému úniku tohoto plynu v chemičce padaly hlavy. Z vedení Spolany byl odvolán Radomír Věk a ve funkci ho nahradí dosavadní šéf Chemopetrolu Miroslav Kuliha.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jana Zemanová, Ladislav Pavlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme