Ve Spolaně se znovu odsává chlor

Odčerpávání chlóru ze zatopeného zásobníku neratovické Spolany probíhá zatím bez problémů a situace se tam po opakovaném úniku tohoto jedovatého plynu zklidňuje. Chemička začala přečerpávat poslední chlór z povodní poškozeného zásobníku. Ve středu se chystá odstranit od Štěpánského mostu u Obříství na Mělnicku kontejnery s hořlavými látkami, které se během záplav dostaly z areálu podniku. Bezpečnostní opatření se sice uvolnila, pro případ nutnosti jsou však stále v pohotovosti záchranáři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice | Foto: Jan Třeštík

Ekologové z organizace Greenpeace dnes o případu zaplavené Spolany hovořili na světovém fóru o udržitelném rozvoji v Johannesburgu jako o "firemním zločinu". Upozornili, že česká chemička léta ponechávala ve svém areálu ladem obrovské znečištění rtutí a dioxiny. Při záplavách pak nedostatečně informovala veřejnost o možném nebezepčí.

Bez mimořádných bezpečnostních opatření se prozatím obešlo přečerpávání chloru uvnitř neratovické Spolany. Z jejího areálu v posledních dvou týdnech uniklo nejméně půl tuny nebezpečné chemikálie. Dalšímu úniku má proto zabránit přepracování chloru z provizorně zajištěného tanku na podstatně méně nebezpečný chlornan. S odčerpáváním 12 tun nebezpečné látky začali už večer, ale na noc práci přerušili. V Neratovicích stále platí druhý stupeň chemické pohotovosti, bezprostřední nebezpečí okolí ale nehrozí a odborníci mohou vyhodnocovat události minulých dnů.

Chemické přepracování chloru zajišťují pracovníci Spolany v elektrolytické jednotce, kterou zprovoznili před více než týdnem kvůli obdobným problémům ve starém skladu. Elektřinu do výrobní linky dodává náhradní generátor. Chlazení pak zajišťuje 12 středočeských hasičů pomocí 6 cisteren. Tento proces by měl trvat ještě několik dnů, přes noc bude ale kvůli nedostatečné vizuální kontrole vypnutý. Bezpečnost celé akce zajišťují i citlivé přístroje. Krizový tým ale považuje další možný únik chloru za velmi nepravděpodobný.

Únik chemických látek z této továrny je ale stále velkým nebezpečím pro její okolí. Velké nejasnosti jsou ohledně množství uniklého chloru do ovzduší a do vody. Podle předsedy představenstva a generálního ředitele Unipetrolu Pavla Švarce neexistuje přesný přehled o tom, kolik této látky uniklo: "Co se týče látky, která unikla do ovzduší, tak to už se nikdo nedoví." Nedá se prý ani zjistit, kolik zůstalo v atmosféře, kolik zůstalo ve vodě, protože na to neexistuje žádné měření. "Můžeme mít odhady, ale přesné množství, myslím, že to není reálné."

Podle hydrologa Jana Papeže je už z prvních analýz jasná příčina prvního úniku chloru z neratovické Spolany, ke kterému došlo patnáctého srpna. "Voda vlítla pod ty zásobníky. Začala je zvedat obrovskou silou, protože každý ten zásobník je vlastně ponton. V té době byl už plný areál - 1,5 vody - to znamená, že se to utrhlo od těch všech armatur a tím se ten chlor dostal ven. Druhý problém byl, že se tam prováděla oprava a v rámci té opravy tam bylo lešení. To lešení propíchlo střechu v době, kdy bylo v areálu 1 a půl, 2 metry vody metru vody, a ten chlor šel ven. K tomu se nikdo nemohl dostat."

V neratovické Spolaně začalo přečerpávání chlóru už večer, po několika desítkách minut ho do úterka přerušili. Při odčerpávání se z chloru vyrábí mnohem méně nebezpečný chlornan sodný. Podle mluvčího Unipetrolu museli experti ráno nejprve zkontrolovat zásobník a trubici, která chlór z tanku odsává. Všechny práce se podle něho obešly bez komplikací, žádný chlór neunikl.

Právě kvůli nedávnému a opakovanému úniku tohoto plynu v chemičce padaly hlavy. Z vedení Spolany byl odvolán Radomír Věk a ve funkci ho nahradí dosavadní šéf Chemopetrolu Miroslav Kuliha.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jana Zemanová, Ladislav Pavlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme