Ve Spolaně skončilo přečerpávání chlóru

Neratovická Spolana už nepředstavuje bezprostřední hrozbu pro své okolí. Její pracovníci totiž v sobotu ráno ukončili přečerpávání chlóru ze zatopených nádrží v novém skladu uvnitř areálu chemičky. Krizový štáb tam proto mohl odvolat druhý stupeň chemického nebezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice | Foto: Petra Mášová

Spolaně se v posledních šesti dnech podařilo odsát nejprve 12 tun chlóru ze zásobníku číslo 7 a od pátečního dopoledne dvě tuny zbytkového plynu z dalších dvou nádrží v novém skladu.

Továrna se po třech týdnech začíná připravovat na oživení výroby. Jak dodává spolupracovník Radiožurnálu Ladislav Pavlík, plné obnovení provozu ale bude trvat minimálně do letošního října.

Odborníci v těchto chvílích především musejí posoudit stav jednotlivých výrobních linek a dalších zařízení uvnitř chemičky. Ta je už prakticky tři týdny bez dodávek elektrického proudu, navíc je nutné z některých provozů ještě odsát vodu.

Odborníci současně připravují konečnou bilanci úniku chlóru do vody a ovzduší, a to podle vyrobeného chlornanu i podle naměřených koncentrací uvnitř areálu Spolany i mimo něj. Desítky zaměstnanců chemičky ale podle jejího mluvčího Jana Martínka likvidují škody na dalších místech v neratovickém areálu. "Začaly sanační práce, které budou pokračovat každý den. Týká se to takového většího nasazení lidí v první řadě do výroby a do energetiky, aby se tato dvě odvětví v podniku co nejdříve rozběhla."

Ze zatopené Spolany unikly stovky kilogramů chlóru poprvé 15. srpna. V Neratovicích byl vyhlášen třetí stupeň chemické pohotovosti. O dva dny později unikl další chlór. Den poté ho začali specialisté odčerpávat ze skladu a přepracovávat na neškodný chlornan sodný. Naposledy unikl chlór 23. srpna, když během sanačních prací v nové budově skladu prasklo potrubí.

Ladislav Pavlík, Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme