Ve Spolchemii hořela prázdná laboratoř

V ústecké Spolchemii dnes krátce před desátou hodinou hořelo. Požár vypukl v objektu bývalé laboratoře. Nikoho nezranil ani neohrozil obyvatele města, protože objekt procházel rekonstrukcí a nebyly v něm výrobní technologie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ohořelá výroba pryskyřic ve Spolchemii

ohořelá výroba pryskyřic ve Spolchemii | Foto: Jan Rosenauer

Požár se podařilo uhasit zhruba za 15 minut. Podle mluvčího podniku Zdeňka Rytíře nemohly uniknout žádné chemické látky. "Naši hasiči požár lokalizovali. Bylo to poměrně jednoduché, protože k požáru došlo v laboratoři, která je v objektu, který prochází rekonstrukcí," uvedl mluvčí.

Rekonstrukci objektu v areálu Spolchemie předcházela různá bezpečnostní opatření, proto podle Rytíře požár trval jen krátce. Materiální škody proto budou zřejmě pouze drobné, dodal mluvčí. Chemička o události ihned informovala ústecký magistrát.

Podle magistrátu v ovzduší nebyly zjištěny škodlivé látky. Ústečané byli o události informováni prostřednictvím sms zpráv. Česká inspekce životního prostředí tentokrát pravděpodobně nebude v areálu podniku provádět žádná měření.

Ve Spolchemii letos čtyřikrát unikly nebezpečné látky. Naposledy unikl v říjnu chlorovodík, předtím na konci září oxid sírový. Největší havárií v podniku byl požár provozu umělých pryskyřic v listopadu 2002.

Po tlaku ze strany místních politiků se Spolchemie zavázala, že zvýší bezpečnost v podniku. Zastavila již vývoz chloru. Rizika spojená s jeho přepravou tak zmizela. Dalším nebezpečím jsou podle magistrátu propylénové zásobníky.

Zásobníky podnik zakope uvnitř areálu a opustí Ovčí vrch, který patří mezi rozvojové zóny města. Spolchemie se dále zavázala k tomu, že přestane k výrobě používat oleum, což je kyselina sírová nasycená oxidem síry.

Při své říjnové návštěvě Ústí nad Labem naznačil premiér Stanislav Gross, že stát v brzké době zřejmě prodá svůj majoritní podíl v ústecké Spolchemii. Nový vlastník by měl podle něj zachovat zaměstnanost ve Spolchemii a postarat se o přesun nebezpečných provozů mimo město.

Ve středu předlo místní Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu sdružení magistrátu podpisové archy se 13.400 podpisy občanů pro vyhlášení referenda o vystěhování nebezpečných provozů z chemičky. Podpisy pro vyhlášení referenda kvůli chemičce sbírají také ústečtí Přátelé přírody.

Ivana Solničková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme