Ve sporu mezi obchodníky a ruzyňským letištěm zřejmě dojde na žaloby

Ostrý spor mezi obchodníky a vedením pražského ruzyňského letiště vyústí pravděpodobně v soudní žaloby. Obchodníci si stěžují, že za provozovny, kolem nichž ještě loni proudily stovky cestujících, jich teď projde ani ne polovina, přičemž nájem musí platit stále stejně vysoký. Vedení státního podniku říká, že pokud se jim podmínky nelíbí, ať odejdou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště Ruzyně | Foto: Jan Rosenauer

Na začátku roku otevřeli v Ruzyni nový terminál Sever 2. Podnik k němu ale nepostavil nástupní brány, kterými měly proudit desetitisíce lidí, takže jich tam nyní projde minimum. Zároveň se dvojnásobně zvětšil prostor, kde se pohybují cestující, avšak jejich počet zůstal stejný.

Jedním z mála nájemců, kteří se nebáli hovořit na mikrofon, aby si proti sobě nepopudili management letiště, je Karel Mikeš. "U 90 procent nájemců v terminálu číslo 2 je situace katastrofická. Mnozí ani potom, co vyhráli výběrové řízení, provozy ani neotevřeli. Někteří z nich po krátké době zkrachovali a odešli. Nám nezbývá jiné řešení, než opustit jeden z našich provozů a podat soudní žalobu na Letiště Praha a domáhat se náhrady ušlého zisku."

Stejný názor má i předseda sdružení nájemců Jan Tutoky. Ředitelka letiště Hana Černochová k tomu říká. "Pokud přijdou s tím, že by chtěli provozovnu dál neprovozovat, tak určitě jsme svolní k dohodě."

Problém je ale v tom, že obchodníci investovali do provozoven miliony korun. Kdyby je opustili, ocitli by se v mnohem hlubší ztrátě. Ředitelka Černochová oponuje, že v posledním výběrovém řízení nabídli zájemci i dvojnásobek toho, kolik se za provozovny platilo dosud. Tyto ceny dokonce převyšují i ty nejlukrativnější lokality v Česku, jaké jsou pražské ulice Na Příkopě nebo Pařížská.

Podnik zároveň chce, aby na letišti mohli nakupovat i méně majetní cestující, kterých je podle statistik stále víc. Jak chce při tak vysokých nájmech přimět obchodníky, aby prodávali za nízké ceny, ale vedení letiště neprozradilo.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme