Ve sporu o katedrálu může být kardinál Vlk vedlejším účastníkem

V soudním sporu církve a státu o vlastnictví svatovítské katedrály může být kardinál Miloslav Vlk vedlejším účastníkem. Připustil to Obvodní soud pro Prahu 1. Vedlejší účastník má v řízení stejná práva a povinnosti jako účastník. Jedná ale jen sám za sebe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála sv. Víta | Foto: Marián Vojtek

Proč kardinál žádal o možnost být vedlejším účastníkem, na to se Český rozhlas zeptal zástupce metropolitní kapituly Petra Zderčíka.

"Protože podle kanonického práva je jeho povinností, aby v katedrále předsedal bohoslužbám. A nemůže být odkázán na vůli třetích stran a má zájem na tom, aby konal bohoslužby v chrámu, který je ve vlastnictví církevně právnické osoby," dodal Zderčík.

Za Českou republiku stojí ve sporu o svatovítskou katedrálu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a Kancelář prezidenta republiky.

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se tam odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme