Ve štábu ODS nejprve nevěřili, pak se smiřovali s realitou

Voliči jasně řekli, koho chtějí na další čtyři roky v čele svých krajů. Většina republiky zůstala oranžová. Zbarvily se regiony na severu a západě Čech. V jednom zvítězili Starostové pro Liberecký kraj, v jednom ODS a v dalších dvou komunisté. Občanská demokracie teď hledá důvody, proč jim voliči víc nevěří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štáb ODS. Volby 2012 | Zdroj: ČTK

Občanští demokraté se jako vždycky sešli k sledování sčítání hlasů v sídle své strany - na pražské Pankráci. Po druhé hodině, kdy se volební místnosti uzavřely, bylo členů ODS ve štábu poskrovnu. Začali se scházet během odpoledne. První výsledky přisuzovaly jasné vítězství levici.

Místopředseda ODS a šéf předvolební kampaně občanských demokratů Pavel Drobil zůstával ale i nad oranžovo-rudou mapou České republiky optimistou: „Pokud se týče krajských voleb, tak tam samozřejmě záleží i na tom, kolik je sečteno ve kterém kraji. Ta čísla jsou ještě relativně nízká.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Náladu ve volebním štábu ODS sledovala redaktorka Václava Marešová

Tak, jak sečtených hlasů přibývalo, začalo být jasné i těm nejlépe naladěným straníkům ODS, že k oslavě po volbách opravdu mít nebudou. Práce statistiků a rozhodnutí voličů to potvrdily. Občanští demokraté zvítězili v jediném kraji – v Plzeňském.

Nejvíc hlasů tamních obyvatel posbíral bývalý ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Premiér a předseda ODS Petr Nečas si neúspěch ODS vysvětluje tím, že strana doplatila na své působení ve vládě a prosazování reforem. Jiřímu Pospíšilovi pogratuloval.

„Skutečností je, že kdyby Jiří Pospíšil nadále působil jako ministr spravedlnosti, nemohl by vést kandidátku v Plzeňském kraji a ta by s jiným kandidátem respektive s kandidátkou určitě takto neuspěla," uvedl.

Občanské demokraty čeká kongres

Největší odliv příznivců zažila ve středočeském kraji ODS. Strana skončila ve volbách až na třetím místě. Čekalo se přitom, že ji v tomto kraji může pomoci kauza bývalého hejtmana Davida Ratha, kterého policisté viní z korupce. Lídr občanských demokratů v kraji Raduan Nwelati naopak tvrdí, že v porovnání s jinými kraji jeho kolegové s osmnácti procenty uspěli.

„Kauza Rath pošpinila úplně všechny politiky. A to se také ukázalo, že všichni politici, kteří už politiky chvíli jsou, ať jsou slušní, nebo ne, tak je to zasáhlo. A je to prostě velký problém,“ doplnil Nwelati.

Volby vynesly do krajů nejvíc komunistů v historii ČR. Ostatní bilancují ztráty

Číst článek

ODS tak bude mít v krajských zastupitelstvech místo 180 lidí nově 102. Za necelý měsíc stranu čeká kongres. Podle místopředsedy a ministra spravedlnosti Pavla Blažka dobrá příležitost k tomu vyříkat si, co si strana dělá špatně, že voliče netáhne.

Vliv ODS oslabí také v Senátu. Strana obhajovala 14 křesel. Její kandidáti ale postoupili do volebního finále v 10 obvodech.

TOP 09 čeká po volbách sebereflexe. Program ani vedení měnit ale nebude

Číst článek

Václava Marešová, Petr Sehnoutka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme