Ve Strakonicích a Brně se blíží doplňovací senátní volby

V doplňovacích senátních volbách bude na přelomu října a listopadu kandidovat ve Strakonicích i v Brně srovnatelný počet kandidátů. V obou obvodech kromě zástupců nejsilnějších parlamentních stran jsou i nezávilí kandidáti, v Brně pak ještě člen Liberální reformní strany a také Pravého bloku. Strakonický obvod s volbami začíná 31. října, proto přihlášky kandidátů už uzavřel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Senátu | Foto: Jan Rosenauer

Jak řekla Radiožurnálu pracovnice tamního městského úřadu Milada Zámečníková, došlo v nich k jediné změně. "Bylo osm přihlášek, z toho jedna neúplná. Takže jsme vyzvali stranu, aby doplnila údaje, ale nestalo se tak, takže zaregistrováno je 7 přihlášek." Voliči rozhodnou o nástupcích Dagmar Lastovecké a Pavla Rychetského, kteří letos odešli z horní komory parlamentu na Ústavní soud.

Favoritem strakonických voleb bude zřejmě tamní místostarosta Pavel Pavel z ODS, který loni ve volbách skončil těsně za Rychetským. V Brně je zase nejznámější kandidátkou sociální demokratka a ministryně zdravotnictví Marie Součková.

Oba obvody mají srovnatelný počet voličů. Ve Strakonicích je to 111 tisíc, v Brně, jak Radiournálu řekla Eliška Balaščáková z odboru vnitřních věcí mětsského úřadu, je to jen o něco málo méně. "Celkový počet okrsků je 97, což je něco méně než čtvrtina okrsků v městě Brně, a počet voličů je bez 40 93 tisíce."

V doplňovacích volbách dokončuje zvolený senátor mandát svého předchůdce, proto strakonický vítěz zůstane v senátu do roku 2008, zatímco nový brněnský senátor bude zvolený jen na 1 rok.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme