Ve středních Čechách hořely tisíce ohňů, lidé pálili čarodějnice

Máme za sebou Filipojakubskou aneb Valpružinu noc, i ve středočeském kraji proto večer hořely stovky ohňů, ke kterým přišly tisíce lidí. Pálení čarodějnic pořádají malé obce i velká města, několik let i Kladno. Vatra tam hoří vždy ve sportovním areálu na Sletišti a ani včera tomu nebylo jinak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těsně po zapálení ohně | Foto: Pavel Pavlas

Krátce po sedmé hodině večer zhruba čtyři metry vysoká vatra, na které byl kříž s čarodějnicí, začala hořet. Přišlo asi 800 až tisíc lidí, kteří ale většinou nevěděli, co to vlastně Filipojakubská neboli Valpružina noc vůbec je.

„Je to loučení se zimou,“ domnívala se jedna z přítomných. „Lidi se ve středověku chtěli zbavovat těch čarodějnic, jako že si vybírali ty... Já teď moc nevím,“ hádal malý klučina.

Jedna z legend říká, že ohně měly lidi ochránit před čarodějnicemi, zlými duchy a démony. Jiné prameny uvádějí, že popel z ohně měl lidem i zvířatům přinést plodnost. V současnosti jde spíš o lidovou tradici doprovázenou všeobecným veselím.

„Tady na Kladně je to pár let. Dřív to bylo různě po okolí na těch starých haldách a každý měl svůj ohníček, byla u toho docela zábava,“ vzpomínal pamětník, který přiznal, že dorazil hlavně kvůli dětem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ondřeje Vaňury o policejních kontrolách pálení čarodějnic v Hradci Králové

„Fatra byla letos vysoká přes tři metry a padlo na ni zhruba 50 kulatin. Děti tady měly různé házení, běhání v pytlích a podobně, mohly si vysoutěžit ceny. Další cenu mohly získat za to, že přišly v jakémkoli čarodějnickém oblečení,“ prozradila organizátorka Michaela Štáfková.

Lidé si buřty neopékali u hlavní vatry. Bylo by to moc nebezpečné, protože plamen šlehal zhruba deset metrů vysoko. Špekáčky si proto ohřáli u pěti menších ohňů. Mohli si donést vlastní nebo si je koupit třeba ve stánku pana Radka:

„Přivezli jsme zatím asi 500 buřtů. Už je máme skoro prodané, ale máme skladem další, takže dovezeme a budeme pokračovat až do rána,“ plánoval Radek.

V deset hodin večer oheň už skoro vyhasl a lidé začali odcházet. Ti největší vytrvalci ale zůstali na kladenském Sletišti až do půlnoci.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme