Ve Středočeském kraji by teď těsně vyhrála ČSSD

Ve volbách do sněmovny by ve Středočeském kraji podle bleskového průzkumu STEM a SC&C pro Český rozhlas zvítězili sociální demokraté těsně před ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model | Foto: SC&C

ČSSD volební model přisuzuje 24,5 procenta hlasů, ODS 23 procent. Třetí místo patří TOP 09 s 15,5 procenty.

Přes pět procent by se ve Středočeském kraji dostalo pět stran. Za ČSSD, ODS a T0P 09 následují se 13% Věci veřejné a 11% komunisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová o zisku pravicových stran ve Středočeském kraji

„Je patrné, že zisk pravicových stran ve Středočeském kraji je relativně velký. Když bychom sečetli zisky ODS a TOP 09, tak se v podstatě dostaneme na stejné číslo, které získala ODS v roce 2006, to znamená 39 procent,“ uvedla vedoucí výzkum SC&C Jana Hamanová.

Zisk Strany zelených, Zemanovců i lidovců se podle modelu ve středních Čechách pohybuje kolem tří procent. Voleb do poslanecké sněmovny se za více než 14 dní hodlá ve Středočeském kraji zúčastnit 80 % občanů. Tento výsledek je tak nejvyšší ve srovnání se všemi ostatními kraji. Pouze 8 % občanů Středočeského kraje není přesvědčeno o volbě konkrétní strany. Přes 90 % občanů Středočeského kraje přesvědčeno je. Procentuální rozložení jednotlivých odpovědí je velmi podobné výsledkům v předešlém Jihomoravském kraji. Nejčastějším důvodem účasti ve volbách je opět (z 44 %) prosté „chodím volit vždy“. Důvody k neúčasti jsou poměrně hodně vyrovnané až na tradičně poslední důvod – nemožnost zúčastnit se voleb.

Metodologie výzkumu

Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Středočeského kraje. Vliv lídrů politických stran na vztah respondenta k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 10.5.- 11.5. 2010
Počet respondentů:1406 (SC&C – 761; STEM – 645)
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C a STEM
Cílová skupina: občané Středočeského kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku, vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována
prostřednictvím statistického softwaru SPSS.

Výsledky voleb v kraji v roce 2006

V roce 2006 ve Středočeském kraji zvítězila ODS (39,19%, 10 mandátů). Druhého nejlepšího výsledku dosáhla ČSSD (30,74%, 8 mandátů), třetí skončila KSČM (12,89%, 3 mandáty). Čtvrté místo patřilo Straně zelených (6,00%, 1 mandát). Více než jednoho procenta v kraji už dosáhla jen KDU-ČSL (4,87%, 1 mandát) a SNK Evropští demokraté (2,10%, bez zisku mandátu).

Václava Marešová, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme