Ve Středočeském kraji vede ODS s náskokem před ČSSD

Volby ve Středočeském kraji by s přehledem teď vyhrála ODS, na druhém místě by skončila sociální demokracie. Třetí Koalici těsně následují čtvrtí komunisté. Takové jsou výsledky exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní předvolební průzkumy | Foto: Jan Rosenauer

ODS chce ve středních Čechách volit zatím nejvíc lidí - 27,5 procenta. Při porovnání s jinými kraji by to bylo prvenství poměrně výrazné. "Ve Středočeském kraji se zdá, že náskok ODS před sociálními demokraty je podstatně větší, než v celostátním průměru, činí šest a půl procenta," říká Věra Haberlová z agentury STEM.

Při volbách minulých, před čtyřmi lety, přitom ve středních Čechách vyhráli sociální demokraté, a to bezmála o tři procenta. "Zatímco ODS si udržuje svoji pozici, sociální demokracie ztrácí dvanáct procent oproti výsledkům voleb v roce 1998," vysvětluje důvod současného prvenství ODS Věra Haberlová. Nejvíc minulých voličů sociálních demokratů přešlo ke komunistům. Je to každý pátý nynější stoupenec KSČM. Sociálním demokratům ale voliče ve středních Čechách odlákala i ODS.

Třetí Koalice ztrácí na druhou ČSSD poměrně dost - šest a půl procenta. Naopak v těsném závěsu je čtvrtá KSČM. Oproti Koalici má jen asi o půldruhé procento méně. Postavení komunistů je i ve středních Čechách pevné, ukazuje průzkum. "KSČM si svoji pozici v kraji pevně drží a u voličů, kteří jsou již pevně rozhodnuti jít volit a jak volit, to vypadá, že získává kolem čtyř procent," udává Haberlová.

Středočeský kraj je poměrně tvrdé stranické bojiště, říkají zpracovatelé průzkumu. Je totiž velmi silně obsazen lídry čtyř hlavních stran. Známí politikové coby lídři - Gross, Tlustý, Ransdorf a Parkanová - prý dokáží voliče hodně nalákat. To má ale další následky: Žádná z ostatních stran by ve Středočeském kraji už neuspěla. "Je tam zhruba pět stran, které by mohly dosáhnout na hranici 1,5 procenta státního příspěvku, ale na vstup do Poslanecké sněmovny jsou jejich šance malé," dodává Haberlová. Pátí Sládkovi Republikáni mají podle průzkumu necelá dvě procenta. Těsně za nimi je Strana zelených a překvapivě i Naděje s 1,6 procenta.

Středočeši se odlišují i tím, kolik si toho od voleb slibují. "Z celé společnosti se dá říct, že tak o jedenáct procent narostl optimismus spojený s výsledky voleb a se situací po volbách, ale ve Středočeském kraji je nárůst zcela nulový," uzavírá Věra Haberlová ze STEMu.

Právě před týdnem na průzkum odpovídalo bezmála šest stovek Středočechů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Dvořák a V. Haberlová k průzkumu

Kompletní výsledky průzkumu včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolebním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

přehled grafů - Středočeský kraj | Foto: Martin Hromádka

Související příspěvky:
Středočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Praha - exkluzivní předvolební průzkum
Plzeňský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Pardubický kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Olomoucký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Moravskoslezský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Liberecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Královéhradecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Karlovarský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jimoravský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jihočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme