Ve Studénce pokračuje vyšetřování a likvidace následků železničního neštěstí

Z kolejiště blízko železniční stanice Studénka pomalu mizí pozůstatky včerejší tragické havárie mezinárodního rychlíku Comenius. Vyjel z Krakowa s cílem v Praze. Na konečnou ale nedorazil. Po třech a půl hodinách jízdy narazil do zřícené mostní konstrukce. Výsledek je děsivý sedm mrtvých a sedm desítek zraněných.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šetření na místě tragédie

Šetření na místě tragédie | Zdroj: ČTK

Na žádost policie České dráhy přerušily v noci odklízení následků nehody. Sto dvacet lidí, kteří začali s odklízením večer kolem 20. hodiny, přerušilo práce dnes po druhé hodině ranní. Policie si totiž nepřála, aby s lokomotivou a prvními třemi vozy bylo jakkoli manipulováno.

Po povolení od kriminalistů České dráhy už opět odklízejí trosky. Železničáři musí odstranit pozůstatky téměř 90 tun těžké lokomotivy, dvou velmi vážně poškozených vozů a dalších dvou vykolejených vozů. Zatím funguje náhradní autobusová doprava.

"Pokud pojedete vlakem například z Prahy do Ostravy, dálkové vlaky vás dovezou do Suchdolu nad Odrou, dále už pojedete autobusy. Vlaky, které směřují na Slovensko, jsou odkloněny z Hranic na Moravě přes Horní Lideč. Mezinárodní vlaky do Polska jsou pak odkláněny přes Krnov nebo Frenštát pod Radhoštěm," řekl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

V lokomotivě se včera večer našla nepoškozená černá skříňka, její data se teď analyzují. Podle inspektorů Drážní inspekce souprava do zříceného mostu narazila v rychlosti 90 kilometrů za hodinu. Strojvedoucí začal brzdit 452 metrů před místem nehody a v tom okamžiku jel rychlostí 133 kilometrů v hodině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivana Šuláková o druhém dnu po neštěstí

Policie stále nezná jména všech obětí

Česká policie požádala o pomoc své polské kolegy při pátrání po totožnosti neznámé oběti pátečního železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. Jde o ženu, která může být z Polska, protože havarovaný vlak vyjížděl z Krakova. Při její identifikaci mohou pomoci odeslané fotografie osobních věcí oběti. Mezi mrtvými už jedna Polka je 24letá dívka, která zemřela přímo na místě tragédie.

Zraněným Polákům, kteří jsou doposud v moravskoslezských nemocnicích, nabídl pomoc i generální konzul Polské republiky Jerzy Kronhold: "Děláme všechno pro to, abychom zraněným i jejich rodinám pomohli. Často potřebují jenom radu. Při setkání s takovouto katastrofou se člověk stává skutečně pokorným."

V osmi nemocnicích v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji zůstává v péči lékařů ještě celkem 37 lidí, kteří byli při pátečním železničním neštěstí zraněni. Stav některých pacientů zůstává i nadále vážný, u dalších budou dnes lékaři rozhodovat o případném propuštění do domácí péče.

Policisté mají tři vyšetřovací verze

Na místě jsou dnes i soudní znalci. Podle jednoho z vyšetřovatelů Jiřího Jíchy jsou tři vyšetřovací verze: První je technická závada, druhá je zřícení mostu v důsledku prací na tomto mostu. A třetí je zřícení mostu z důvodu celkové špatné statické konstrukce."

Policie začne vydávat věci, které zůstaly v troskách havarovaného vlaku. Kufry, příruční tašky, doklady, mobilní telefony a další majetek cestujících z poničených vagónů policie v rámci běžného vyšetřovacího postupu zajistila už v pátek. Vlastníkům je začne vracet v pondělí v sídle své okresní správy v Novém Jičíně.

František Tichý, Ivana Šuláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme