Ve Studénce si připomínají sedm let od vlakového neštěstí, uzavření případu je v nedohlednu

Ve Studénce na severu Moravy dnes znovu ožívají vzpomínky na tragické železniční neštěstí. Přesně před sedmi lety tam do spadlé mostní konstrukce narazil mezinárodní rychlík. Osm lidí zemřelo a desítky dalších se zranily. Příbuzní obětí dnes pořádají pietní setkání u památníku, který stojí kousek od místa havárie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nehoda vlaku | Foto: Drážní inspekce

V rychlíku před sedmi lety cestoval i Honza Bulušek, při nehodě přišel o obě nohy. Už dva měsíce po té pilně cvičil v nemocnici.

„Musím protahovat zkrácené šlachy, posilovat svaly,“ mladík se tehdy celou dobu usmíval, a dodával tak odvahu i svým rodičům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tragické neštěstí ve Studénce připomněla Andrea Čánová

„Těším se na budoucnost, až budu mít protézy, bude to zase v pohodě.“ Protéz od té doby vystřídal Honza několik, úspěšně odmaturoval a teď studuje v Praze.

„Honza bude příští rok končit vysokou školu v Praze na ČVUT obor robotika,“ neskrývá hrdost jeho otec Jiří.

V době neštěstí to byl gymnazista, teď končí s vysokou školou. Za tu dobu justice stále případ neuzavřela.

„Strašně se to vleče. Výsledek v podstatě stále v nedohlednu. To byla obrovská tragédie, osm zmařených lidských životů a vidina nějakého vyřešení v nedohlednu,“ zlobí se pan Jiří.

Památník vlakového neštěstí ve Studénce | Foto: Andrea Čánová

Za obecné ohrožení stojí před soudem deset mužů ze stavebních firem, které most stavěly. Rozsudek nad nimi vynese soudce Jaromír Pšenica, který odmítá, že by proces provázely průtahy.

„Ještě nikdo nebyl schopný říct, proč ten most spadnul. Závěry, které znalci uvedli, se rozcházejí. V této situaci se musíme dobrat nějakého alespoň trochu shodného závěru.“

Proto soudce požádal o posudek dalšího třetího znalce a kauzu by rád uzavřel ještě letos. Jenže plány mu může zhatit nemoc jednoho z obhájců.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme