Ve Světnově musely být utraceny čtyři krávy

Třetí veterinární test potvrdil výskyt nemoci šílených krav u dojnice soukromého chovatele Otakara Berana ve Světnově na Žďársku. Veterináři z Brna proto odpoledne porazili čtyři krávy z tamního stáda - jednu vrstevnici a tři potomky nakažené dojnice - a odebrali vzorky jejich mozků k testování na BSE. Výsledky mají být známy v sobotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobytčata, určená k likvidaci, byla omráčena elektrickým proudem a poté usmrcena střelnou zbraní. Podle ředitele okresní veterinární správy ve Žďáře nad Sázavou Božimíra Kobylky zvířata netrpěla. Vzorky mozku budou testovat v jihlavském veterinárním ústavu. Krizový štáb okresního úřadu doufá, že výsledky laboratorních testů budou negativní, je však připraven i na horší variantu. Jak řekl šéf žďárských veterinářů, pokud bude jeden kus pozitivní, tělo nakaženého zvířete bude zlikvidováno spálením, a dojde na další vybíjení. Nucená porážka by pak postihla krávy ze světnovského stáda starší nebo mladší 12 měsíců od pozitivně testované dojnice. V případě, že by pozitivních vzorků bylo více, o dalším postupu by musela rozhodnout Ústřední nákazová komise. Pokud se ukáže, že dnes poražené krávy nakažené nebyly, budou jejich těla odvezena do asanačního ústavu vyčleněného pro zpracování rizikového odpaduv Chotýčanech u Českých Budějovic. Po provedení závěrečné očisty a dezinfekce by byla zrušena všechna mimořádná veterinární opatření.

Farmáře Otakara Berana, z jehož chovu nakažená kráva pocházela, odpoledne přijel do Světnova morálně podpořit ministr zemědělství Jan Fencl. Mimo jiné ubezpečil, že peníze na další testování vzorků poraženého dobytka na takzvanou nemoc šílených krav vláda nalezne.

Česká pojišťovna je podle mluvčího Michala Urbana připravena majiteli krav vyplatit náhradu. Pojistná náhrada bude vypočtena na základě dokladů veterinární správy o počtu utracených zvířat, poté může být vyplacena během pěti dnů. Výpočet odškodnění zohledňuje i budoucí užitkovost poražených zvířat. V předchozím případě přišla jedna kráva pojišťovnu na 26 tisíc korun.

Jestliže vláda do příštího týdne nerozhodne o dalším financování testů BSE, hrozí laboratoři Státního veterinárního ústavu v Jihlavě zastavení provozu, rychle jí totiž dochází materiál. V České republice se přitom testy na přítomnost prionů provádí pouze v Jihlavě a v Praze. Podle vedoucího Pavla Bartáka má jihlavská laboratoř materiál jen na 14 dnů, tedy asi na 4000 vyšetření. Na nákup dalšího nemá peníze, očekává proto, že během této doby bude způsob financování vyřešen. Právě v jihlavské laboratoři byl v červnu objeven první případ BSE v Česku u krávy ze zemědělského družstva v Dušejově na Jihlavsku.

Ministerstvo životního prostředí testy na BSE financovat nechce. Podle ministra Miloše Kužvarta by testování mělo být věcí buď ministerstva zemědělství anebo distributorů a prodejců. To znamená, že pokud chce určitá firma prodávat nebo distribuovat zdravé hovězí maso, měla by testy zaplatit sama anebo si vyžádat přímo u výrobce už testované maso. Dodal, že problém bude řešen na jednání vlády 29. srpna.

Způsob, jakým se světnovská kráva nemocí BSE nakazila, dosud není znám a stále se zkoumá. Podle České televize soukromý chovatel ze Světnova pravděpodobně neodebíral krmné směsi jen od jediného dodavatele. Tím měl být od roku 1994 Agropodnik ve Žďáru nad Sázavou. Jak jí potvrdil Milan Ročárek z Agropodniku, chovatel Otakar Beran v uvedeném období přerušil odběr v některých letech i o půl roku. Tyto výluky v odběru nahrazoval údajně z vlastních zdrojů a ze zdrojů Agropodniku neznámých. Chovatele navštíví inspektoři, kteří prověří od koho krmiva nakupoval. Šetření má údajně sahat až do roku 1995.

Kráva soukromého chovatele Oty Berana ze Světnova na Žďársku byla poražena 20. srpna v Radostíně nad Oslavou. Od Berana, který chová dohromady 19 krav, byly poraženy ten den dvě krávy. Pozitivně testovaná kráva má dva potomky, z let 1999 a 2001.

Lenka Rákosová, Vladimír Hrubý, Petros Martakidis, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme