Ve Švýcarsku začal soud s bývalými manažery MUS. Jde o 14 miliard korun

Sedm bývalých manažerů Mostecké uhelné dnes stanulo před švýcarským soudem v Bellinzoně. Prostřednictvím tamních kont měli manažeři Český stát při privatizaci podniku připravit o 14 miliard korun, celková škoda ale může být až dvojnásobná. V aktuálním procesu nakonec Česká republika nefiguruje na straně obžaloby. Kauzu sleduje přímo ve Švýcarsku zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Bývalé manažery Mostecké uhelné – šest Čechů a Belgičana – podezírají z praní špinavých peněz, porušování povinnosti při správě majetku Mostecké uhelné, za podvod na českém státu a některé z nich i z falšování dokumentů.

Manažeři podnik údajně při privatizaci koupili za peníze, které předtím vyvedli z fondů na odstraňování ekologických škod. Navíc při tom údajně podvodně přesvědčili stát, že akcie společnosti mají jen asi šestinovou hodnotu oproti skutečnosti.

Kauza Mostecká uhelná ve zkratce
* MUS je původně státní společnost, zabývající se těžbou hnědého uhlí
* stát MUS privatizoval od roku 1991, nástupcem je Czech Coal Services, a. s.
* manažeři údajně koupili Mosteckou uhelnou za její vlastní peníze a pak se na její úkor nadále obohacovali
* Švýcaři zadrželi na 14 miliard korun, ale škoda je zřejmě až dvojnásobná. Nyní začíná ve Švýcarsku soud
* obžaloba viní manažery z praní špinavých peněz, porušení povinností při správě cizího majetku nebo korupce
* obžalovanými manažery jsou: Jiří Diviš, Marek Čmejla, Antonín Koláček, Petr Kraus, Oldřich Klimecký, Jacques de Groote a v současné době už zesnulý Luboš Měkota
* zmapované toky peněz jsou zřejmě podvody a úplatky. Stopy vedou i k tehdy vládnoucí ČSSD
* Češi případ zatím stále vyšetřují, 20. února byl u výslechu tehdejší premiér a současný úřadující prezident Miloš Zeman

K obchodu za miliardy jim měli pomoci úplatky v řádu milionů, které směřovaly k ČSSD, jejíž vládu tehdy vedl Miloš Zeman. Ten opakovaně odmítá, že by o čemkoli nezákonném věděl. Podle České televize byl Zeman 20. února kvůli kauze u tříhodinového výslechu. Během něj odmítl, že by stát na privatizaci prodělal. Zemanova vláda prodala 46 procent akcií podniku za 650 milionů korun.

Prezident Miloš Zeman tedy zpochybnil zmiňovanou výši škody, podle něj je částka absurdní. Škoda prý vznikla už dříve - za vlády Josefa Tošovského. Navíc tehdejší premiér a nynější prezident nepovažuje odprodej menšinového balíku akcií za privatizaci. Přitom česká policie může případ z 90. let vyšetřovat právě jen s odkazem na to, že šlo o privatizaci.

„Poté, co už bylo jasné, že majoritu mají lidé, kteří společnost vlastně vytunelovali, tak jim následně vláda prodala minoritní podíl, a to ještě za tak vlídnou cenu s tvrzením, že je vlastně neprodejný,“ komentoval transakci v České televizi bývalý šéf Fondu národního majetku Roman Češka.

Zda stanou manažeři Mostecké uhelné společnosti před soudem i v Česku, není vůbec jasné. Zatím policie vyslýchá svědky. A zda na samotném konci vyslýchání a shromažďování důkazů padnou obvinění, to je ve hvězdách.

Ve hře je nyní 660 milionů franků, tedy 14 miliard korun, které se švýcarské prokuratuře podařilo zabavit. Jak ale vyplývá z obžaloby, kterou má Český rozhlas k dispozici, skutečná škoda by měla být podle vyšetřovatelů zhruba dvojnásobná.

Česko není účastníkem švýcarského řízení

I když se o to česká strana snažila, nakonec účastníkem řízení není. Přesto bude mít u soudu i své zástupce. „My tam budeme mít své zástupce, své advokáty, kteří budou monitorovat celé soudní řízení a situaci. My jsme v podstatě v pozici poškozeného,“ říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Celá kauza už byla předtím v Česku dvakrát šetřená, vždy ale bez výsledku. Podle Švýcarů v Česku dlouho nebyla vůle tento případ řešit, přestože stát je ten, kdo je poškozený. Švýcarský žalobce minulý týden v rozhovoru pro jeden místní deník řekl, že až do loňského roku dokonce Česká republika vyšetřování spíš mařila, než aby napomáhala.

Peníze tekly přes švýcarské banky

Švýcaři kauzu začali řešit proto, že peníze z trestné činnosti tekly mimo jiné přes švýcarské banky. I tak ale federální prokuratura dlouho váhala, jestli se má kauzy ujmout, protože v případě neúspěšné žaloby to bude pro stát velmi drahé.

Zdá se ale, že policie si je jistá tím, že má dost důkazů. V žalobě jsou opravdu detailně zmapované finanční toky, které začínají na účtech Mostecké uhelné a končí v kapsách obžalovaných nebo jako úplatky na zahraničních kontech.

Před švýcarským soudem bude mít v kauze MUS obhájce i zemřelý Luboš Měkota

Číst článek

Švýcarskou prokuraturu korupční toky financí příliš nezajímají. Přesto je korupce v obžalobě alespoň z části zmapovaná a vede k tehdy vládnoucí ČSSD. Z těch mnoha miliard korun jí šlo jen asi 175 milionů.

Přístup k těmto penězům měl mít vlivný zbrojař a lobbista Pavel Musela a také marketingový manažer ČSSD Jiří Martínek. V obžalobě se konkrétně objevuje jméno tehdejšího náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Roberta Sýkory, na jehož švýcarské konto Musela poslal tři miliony korun, ale Sýkora nedokázal přesvědčivě vysvětlit, za co vlastně peníze jsou. Kde skončil zbytek částky, se může jen domýšlet.

Pokud půjde vše podle předpokladů, soud začne standardně čtením obžaloby, která má přes 300 stran. V obžalobě stále figuruje zesnulý podnikatel Luboš Měkota. Jeho právník sdělil, že ani ve Švýcarsku není možné vést proces proti mrtvému. Nicméně nezákonně nabytý majetek může být i nadále předmětem soudního líčení.


Zvětšit mapu

Nikola Bojčev, Ondřej Bouda, Petr Sehnoutka, Marína Dvořáková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme