Ve Švýcarsku zatkla policie uprchlého podnikatele Pitra

Švýcarská policie dopadla hledaného českého podnikatele Tomáše Pitra. Stalo se tak už v pondělí, ale zadržený u sebe neměl žádné doklady, a tak policii trvalo dva dny, než jeho totožnost ověřila. Dopadení uprchlého podnikatele potvrdil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Pitr. (Archivní snímek z roku 2006)

Tomáš Pitr. (Archivní snímek z roku 2006) | Zdroj: ČTK

„Přesné informace jsme se v posledních dnech měli i o místě a časech výskytu hledaného. Veškeré tyto informace jsme předali svým švýcarským kolegům. Díky tomu byl v pondělí 26. července kolem třiadvacáté hodiny ve Švýcarsku hledaný Tomáš Pitr zadržen,“ řekl Hanták s tím, že Pitr byl zadržen ve Svatém Mořici v hotelu Kempinski.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Pavel Hanták ÚOOZ a Ondřej Kundra z týdeníku Respekt v odpoledních Ozvěnách dne.

Kdy by mohl být Tomáš Pitr předán české policii, zatím není jasné. „My nejsme tím, kdo by mohl ovlivnit nebo jednat o dalším postupu. To je opravdu na jiných orgánech. My jsem odvedli svou práci, teď už je to na jiných,“ řekl mluvčí ÚOOZ.

Vyjednávání o předání Pitra budou podle šéfa Věcí veřejných a ministra vnitra Radka Johna složitá. „Bude to velmi složité, takže nebudeme jásat předčasně. Ale zatčení je úžasný signál pro celou republiku. Uvízla první velká ryba v síti a doufám, že nebude poslední,“ řekl John.

Jedenáct dní v autě

Zdůraznil, že zásluha české policie na dopadení Pitra je skutečně velká. Podle jeho inforamací totiž čeští policisté spali v autě ve Švýcarsku jedenáct dní. John řekl, že úspěch akce je výsledkem politiky ‚padni, komu padni‘.

Práci policie na tomto případu ocenil i premiér Petr Nečas. „Považuji to za výsledek velice kvalitní a špičkové práce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a jeho šéfa pana Šlachty. Myslím si, že to ukazuje, že je to člověk na svém místě a že změny, které proběhly v uplynulých čtyřech letech v policii, včetně tohoto specializovaného útvaru, budou přinášet další pozitivní výsledky,“ řekl Nečas.

Tomáš Pitr (nar. 1971)
Pitr dostal 6 let vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000. Celá kauza souvisí s pádem Investiční a Poštovní banky (IPB).

Pitr byl v roce 2006 pravomocně odsouzen za daňové delikty k pětiletému trestu vězení. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v zahraničí.

„Je to významná postava tuzemského podsvětí vedle zavražděného pana Mrázka a dalších lidí. Pitr ve své době skutečně patřil ke špičce podsvětí. Vyšvihnul se z obchodníka s rumem ve významnou postavu díky velmi složitým obchodům. Ve své době měl velký vliv a kontakt na politiky,“ připomněl Ondřej Kundra z týdeníku Respekt.

Martin Dorazín, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme