Ve třech ze 13 krajů, kde se konaly volby, je známá krajská vláda

Další dva ze 13 krajů, kde se nedávno volilo, mají už jasno v tom, kdo jim bude příští čtyři roky vládnout. Celkově tak známe krajskou vládu ve třech krajích - na Vysočině, v Libereckém kraji a na Královéhradecku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravděpodobný hejtman Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna z ČSSD

Pravděpodobný hejtman Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna z ČSSD | Zdroj: ČTK

Po včerejším vyjednávání vznikne na Vysočině menšinová vláda ČSSD, kterou podpoří komunisté. Ti za to požadují pouze funkci předsedy finančního výboru. Na Královéhradecku pak bude vládnout levostředová koalice ČSSD, KDU-ČSL a SNK Evropských demokratů, která bude mít v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu 25 křesel.

V úterý se na vzniku krajské koalice v Libereckém kraji domluvily ČSSD, hnutí Starostové pro Liberecký kraj a Strana pro otevřenou společnost. Mimo hru je zatím ODS, o které šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek řekl, že v žádném z krajů neuvažují o koalici s občanskými demokraty.

KSČM i ODS chtějí mít své radní ve vedení Ústeckého kraje. Občanští demokraté přitom stále odmítají jakoukoliv spolupráci s komunisty i s hnutím Severočeši.cz. KSČM i ODS pak shodně nechtějí, aby v krajské radě byli pouze vítězové voleb - tedy ČSSD.

Právě takový model chtěl po volbách krajský lídr ČSSD Jaroslav Foldyna, který k dosavadním povolebním vyjednáváním říká:

"V této chvíli komunisté vylučují podporu jakékoliv koalice, která by byla bez nich. Takže bych přemýšlel o vytvoření jakési smysluplné koalice nebo o smysluplné spolupráci. Domnívám se, že je potřeba postavit věci na politických subjektech. Nikoli na tom, že by někdo přeběhl z nějakého klubu. Komunisté řekli, co řekli. ODS zase říká, že je připravená jít do koalice nebo do spolupráce v nějakém poměru."

O požadavcích ODS i KSČM bude Krajský výkonný výbor ČSSD mluvit v pondělí, kdy se také dohodne na dalším postupu povolebních vyjednávání. S hnutím Severočeši.cz bude ČSSD jednat, až když se hnutí omluví za předvolební kampaň, namířenou i proti některým členům vítězné strany.

V Jihočeském kraji pokračují vyjednávání ohledně politického povolebního uspořádání zatím bez konkrétních závěrů. Dohadují se ČSSD s ODS a KDU-ČSL.

Podrobné zpravodajství z letošních podzimních voleb, výsledky voleb senátních a také výsledky voleb krajských, najdete na našem speciálním webu Volby 2008.

Gabriela Hauptvogelová, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme