Ve vazebních věznicích dochází k porušování práv, říká Seitlová

Vězni v Česku jsou na tom mnohdy lépe než lidé, kteří ani nebyli pravomocně odsouzeni, ale musí - na základě obvinění - trávit někdy kratší, jindy delší čas ve vazebních zařízeních. Tamější poměry jsou v řadě případů horší než v regulérním vězení, upozorňuje Kancelář veřejného ochránce práv ve zprávě, kterou dnes představil veřejnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeňská věznice Bory

Plzeňská věznice Bory | Foto: Tomáš Adamec

Situaci ve věznicích sleduje už od roku 2005. Na konci loňského roku pak provedla neohlášené návštěvy ve vazebních věznicích a právě dnes své závěry představila.

"Případy porušení práv nejsou v českých věznicích obvyklé. Nicméně v některých případech jsme porušování práv zjistili,“ uvedla zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Seitlová hovořila na Rádiu Česko o úrovni vazebních věznic

Kancelář veřejného ochránce práv zjistila kromě nejznámějšího systémového problému českého vězeňství, tedy přeplněnost a obecně malé cely, i řadu dalších pochybení.

„Jsou to chyby, kterých se dopouští management věznice a které by měly jít při troše dobré vůle rychle odstranit,“ sdělila Seitlová.

„Systémová opatření jsou pak stabilním nedostatkem české vězeňské služby. Vězeňská zařízení jsou zastaralá a v těchto prostorech není možné realizovat některá doporučení vycházející ze zahraničních materiálů,“ doplnila.

Seitlová: Stav věznic není fatální

Podle ní se vyskytují také problémy s lékařskou péči a zdravotními prohlídkami.

„Lékařská péče je problém, který se projevuje napříč společností a ve vězeňství se koncentruje s větší naléhavostí. Každý, kdo je obviněn a přichází do vazební věznice, by měl být podroben vstupní prohlídce. Z toho pak vyplývají určitá režimová opatření. Pokud prohlídku neabsolvují, což se děje, hrozí pak mnohá rizika,“ varovala Seitlová.

„Každý, kdo z nějakého důvodu musí do samovazby, by měl být rovněž podroben prohlídce, ale ani to se neděje,“ pokračovala zástupkyně veřejného ochránce práv.

Kancelář při prohlídce věznic ale nezjistila pouze negativa, ale našla i řadu pozitivních zjištění.

„Stav věznic není fatální. Od doby, kdy jsme absolvovali první prohlídky, se situace zkvalitňuje. Zlepšila se například v oblasti návštěv. Zlepšila se i v tom, jaká je dostupnost obhajoby. Zlepšily se i některé technické prostředky, co se týče vybavení cel,“ dodala Seidlová.

Podle ní ale i nadále přetrvává zbytečný problém obviněných, který se ocitne ve věznici a nemá finanční prostředky. Stává se totiž, že mu věznice neumožní první kontakt s advokátem, což je velkou chybou.

Hospodka: Problém je finanční a personální

S některými pochybeními, na která ukázala Kancelář veřejného ochránce práv souhlasí i ředitel odboru výkonu vazby a trestu Vězenské služby Milan Hospodka.

„Nicméně nelze plošně říct, že dochází k porušování práv vazebně stíhaných osob. Problém s personálním zabezpečením věznic, včetně lékařské péče, je dlouhodobý. Prohlídky vazebně stíhaných osob jsou však pokud možno prováděny ihned po nástupu.do výkonu vazby,“ ohradil se Hospodka.

Zároveň připustil, že dochází k tzv. hromadným prohlídkám, kdy stojí vedle sebe několik svlečených lidí, což hraničí s ponižováním.

„Hromadné prohlídky nejsou lékařské, ale preventivní prohlídky, což není to samé,“ hájil se Hospodka.

„Určitě lze některé věci přehodnotit a změnit. Ale všechno stojí nějaké finanční prostředky. Troufám si tvrdit, že problém je v prostorovém, personálním a finančním zabezpečení,“ dodal.

Martin Křížek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme