Ve vědecké radě ÚSTR budou historici Prečan a Tůma i expremiér Pithart

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů zvolila nové členy vědecké rady. Je mezi nimi například bývalý politik Petr Pithart, historik Vilém Prečan nebo ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pithart | Foto: Marián Vojtek

Mezi novými členy vědecké rady je dále historik Zdeněk Beneš, psycholog a odborník na československý samizdat Tomáš Vrba a politologové Ladislav Cabada, Michal Pehr, Karel Vodička a Jan Rataj.

Zahraniční vědce reprezentují tři historici - Dán Peter Bugge, Švýcar Adrian von Arburg a Francouzka Muriel Blaiveová působící ve Vídni, která se dlouhodobě zabývá soudobými českými dějinami a před třemi lety se ucházela o místo ředitelky ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s jedním z nových členů vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů Petrem Pithartem na ČRo Plus

Nová vědecká rada má jen 12 členů. Dosavadní radní, kterých bylo 15, nedávno rezignovali na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana a další směřování instituce.

„Vědecká rada bude mít svého předsedu a ten v žádném případě nepodléhá ředitelce ústavu,“ upozornil Petr Pithart (KDU-ČSL), o jehož členství ve vědecké radě se vedla asi nejdelší diskuse.

Zvolení historiků Prečana a Tůmy do vědecké rady kritizuje například místopředsedy odborové organizace ústavu Miroslav Vodrážka. „Především jsou to trvalí kritici ústavu a nevystupují seriózním způsobem,“ míní Vodrážka.

Michaela Vetešková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme