Ve vedení podniků je málo žen, ministr Dienstbier to chce změnit

Ve vedení 250 firem s největším obratem v Česku bylo loni asi třináct procent žen. Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD je to málo. Už brzy se proto chystá představit vládě opatření, která to mají změnit. Důležité je podle něj podpořit slaďování práce a rodiny a také nastavit pravidla pro výběrová řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva | Foto: Šárka Ševčíková

„Nejde o to upřednostňovat ženy či muže, kteří jsou méně kvalitní, kteří mají menší kompetenci, ale nastavit férová pravidla, která jak ženám, tak mužům umožní uspět v takových výběrových řízeních,“ řekl Dienstbier.

V mezinárodních srovnáních, která se zaměřují na rovné šance žen a mužů, bývá Česko daleko za polovinou. V hodnocení Světového ekonomického fóra skončilo v roce 2014 mezi 142 zeměmi na 96. místě.

Důvodem byly mimo jiné velké rozdíly mezi platy žen a mužů nebo nízké zastoupení žen v rozhodovacích pozicích.

Barliev Vesselin z platformy Byznys pro společnost považuje menší využití potenciálu žen za nerozumné. Je přesvědčen, že smíšené kolektivy jsou pro firmy přínosem.

„Důvodů je celá spousta. Muži a ženy jsou jednoduše řečeno odlišní. Každý má někde své přednosti, takže kolektiv, který je smíšený, využívá to nejlepší z každého a funguje mnohem líp.“

ČRo, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme