Ve Vejprtech byl kvůli sněhu vyhlášen kalamitní stav

Sníh i dnes dělá vrásky řidičům a silničářům. Na D5 se převrátila cisterna a vyteklo z ní 10 tisíc litrů nafty. Několik centimetrů přibylo v noci v Olomouckém kraji. Na severu leží na silnicích sněhová kaše nebo ujetý sníh. Na hlavních silnicích v Karlovarském kraji leží vrstva uježděného sněhu, který komplikuje dopravu. Na severu Čech byl dokonce vyhlášen kalamitní stav, a to ve Vejprtech. V noci byly uzavřeny hraniční přechody ve Vojtanově a v Božím Daru. I když na nich byl provoz obnoven, je nutná zimní výbava nebo řetězy. Ani do horských oblastí Šumavy by neměli řidiči vjíždět bez sněhových řetězů. Na Vysočině během noci napadlo až 30 centimetrů sněhu. Na silnicích proto leží rozbředlá vrstva sněhu do pěti centimetrů. Řidiči by neměli vyjíždět bez zimní výbavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odklízení sněhu | Foto: Luboš Pavlíček

Dálnice D 5 z Rozvadova do Plzně je po hromadné nehodě cisterny a dvou kamionů opět průjezdná. Při havárii nebyl nikdo zraněn, z cisterny však vyteklo 10 tisíc litrů nafty. Tu hasiči stále ještě sbírají z norné stěny. Cisterna vezla pouze 10 tisíc litrů nafty v jedné komoře. Řidič si pohonné hmoty ponechal jako zátěž pro brždění na namrzlé vozovce. Na 123. kilometru se mu ale postavil do cesty kamión, říká velitel tachovských hasičů Jaroslav Klíma. "Chtěl přibrzdit, dostal smyk, svezlo se mu to do příkopu. Vystoupil z kamionu a další kamión, který jel, mu to rozpáral."

Z rozpárané cisterny vytekla nafta do betonového příkopu u dálnice. O dopadech na životní prostředí zatím nedokáže Karel Cvalín z Povodní Berounky říci nic přesného. "Možná se dostane do podzemních drenáží, ale to se zjistí až sondou. Teď je v příkopě, drží ji sníh." Dálnice je s opatrností průjezdná od 10:30 a v této chvíli je vozovka v celém úseku mokrá a bezpečně sjízdná.

Sníh a vítr komplikuje život také obyvatelům horských oblastí Ústeckého kraje. Na Teplicku je uzavřena silnice z Hrobu na Moldavu, řidiči neprojedou ani na silnici třetí třídy Adolfov-Krásný les-Petrovice u Ústí nad Labem. Na Chomutovsku je uzavřen hraniční přechod Hora svatého Šebestiána a kamiony neprojedou Cínovcem na Teplicku.

V obci Vejprty na Chomutovsku už včera večer radnice vyhlásila kalamitní stav. Aktuální situaci popisuje starostka Jitka Gavdunová. "Vzhledem k povětrnostní situaci, což je silný vítr a spousty sněhu, se nedaří udržovat některé komunikace sjízdné. Snažíme se zprůjezdnit základní okruh přes Vejprty, což je okruh pro dostupnost záchranky a napojení na hlavní tahy z Vejprt. Bohužel hlavní tahy z Vejprt směrem na Karlovy Vary jsou uzavřeny, Vejprty-Chomutov je taky uzavřen. Zůstává průjezdný tah směrem na Kadaň."

Také Libereckým krajem se ráno přehnala sněhová vánice. Během dvou hodin na některých místech Krkonoš a Jizerských hor připadlo téměř deset centimetrů těžkého mokrého sněhu. Silničáři proto doporučují řidičům velkou opatrnost při jízdě.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová, Ivana Solničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme