Ve věku 66 let zemřel cirkusový principál Karel Berousek

Zemřel cirkusový principál a krotitel medvědů Karel Berousek, bylo mu 66 let. Už delší dobu měl podle svého syna Erika Berouska zdravotní problémy. Poslední rozloučení bude zítra v poledne na hřbitově v Horních Počernicích v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cirkus - ilustrační obrázek | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Očekávám, že tam přijde hodně lidí z rodiny. Přijedou až z Ameriky, z Německa, ze Španělska, z Belgie… Prostě celá otcova rodina a veškeří blízcí. Myslím si, že tam budou hlavně lidé z cirkusového prostředí,“ řekl Českému rozhlasu Erik Berousek.

Karel Berousek ohromoval generace diváků v rodinném cirkusu i na filmovém plátně. Se svými medvědy procestoval svět, byl v Americe i v Japonsku.

V úspěšné komedii Šest medvědů s Cibulkou z roku 1972 prý zaskakoval v některých scénách za Lubomíra Lipského.

Karel Berousek působil naposled v cirkusu Sultán. V roce 2009 se členové tohoto starého rodu cirkusových umělců u soudu dohodli, že tento cirkus nesoucí Berouskovo jméno už je dál používat nebude.

Skončil tak spor o ochrannou známku s částí rodiny z Národního cirkusu originál Berousek, která podala žalobu na další potomky rodu z jiného cirkusového kolektivu, který rovněž v názvu používal toto jméno.

Karel Berousek to tehdy komentoval slovy, že jde o snahu rodiny Jiřího Berouska vzít mu jméno. Jako krotitel byl vždy zastáncem humánní drezury, kterou spojoval s „libými pocity“, nejčastěji s krmením.

Berouskovi se cirkusu věnují už sedmou generaci. Klan kočovných umělců v 19. století založil loutkoherec a žonglér Jan Berousek. Na něj navázal jeho syn Ignác, který vlastnil cirkus a věnoval se především drezuře exotických zvířat.

ČTK, Simona Bartošová, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme