Ve věku 75 let zemřel přední český sociolog Miloslav Petrusek

Význačný český sociolog Miloslav Petrusek zemřel v neděli ve věku 75 let. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Karlovy univerzity Václav Hájek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Petrusek | Foto: ČTK

„Byl podle mého názoru nejvzdělanější český sociolog, který nejenom že dělal výzkumy kdysi dávno, ale byl nesmírně světově sečtělý," říká o profesorovi socioložka Jiřina Šiklová.

"Jeho články usvědčovaly nás ostatní sociology z nedostatečné vzdělanosti a sečtělosti," dodává Jiřina Šiklová.

Petru Soukupovi, proděkanovi pro studijní záležitosti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, se při vzpomínce na Miloslava Petruska vybavuje, že vždy pomohl a poradil, když bylo zapotřebí. Vůči kolegům se choval příjemně a vstřícně.

"Říkal vždycky: dokud se ožíráme, tak se nepožíráme a tím měl na mysli, že skutečně dokud lidé jsou schopni vypít spolu skleničku vína, v zásadě se nemohou mít extrémně neradi," vzpomíná Petr Soukup.

Profesor Miloslav Petrusek se narodil ve Zlíně do učitelské rodiny. Vystudoval filozofii a dějepis na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Sociologii se věnoval od šedesátých let minulého století.

V osmdesátých letech spolupracoval s brněnskými disidenty na překladech sociologické literatury. Většina z nich vyšla po roce 1989.

Miloslav Petrusek se rovněž mimořádně zasloužil o rozvoj Karlovy univerzity. Po revoluci se podílel na založení Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity, kde v letech 1991–1997 působil jako děkan. Mimo jiné zastával funkci prorektora Univerzity Karlovy pro studijní záležitosti.

V roce 2001 se stal předsedou Masarykovy české sociologické společnosti. Patřil mezi zakladatele Knihovny Václava Havla.

Petr Medek, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme