Ve věku 84 let odešel spisovatel Arnošt Lustig

Ve věku čtyřiaosmdesáti let zemřel v sobotu nad ránem v nemocnici na pražských Vinohradech novinář a autor knih o holocaustu Arnošt Lustig. Zákeřné nemoci podlehl po pětiletém boji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spisovatel Arnošt Lustig

Spisovatel Arnošt Lustig | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Věhlas mu přinesly hlavně knihy o holocaustu. Sám prošel ghettem v Terezíně a koncentračními tábory v Osvětimi a Buchenwaldu. Pracoval i v Československém rozhlasu, v roce 1968 emigroval a žil ve Spojených státech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma holocaustu provázelo Arnošta Lustiga celý život

K jeho nejznámějším dílům patří knihy Démanty noci, Dita Saxová nebo Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou. Svůj vztah k literatuře popsal na předávání cen ankety Kniha mého srdce.

„Výhoda literatury a výhoda knih je, že skoro v každé knize najdeš alespoň kousek toho, co by se dalo nazvat příhoda mého srdce,“ řekl Lustig.

Celý život ho provázelo téma holocaustu. Vzhledem k židovskému původu byl v roce 1941 poslán do Terezína a v průběhu války prošel i koncentračními tábory v Osvětimi a Buchenwaldu. Jako zázrakem se mu v roce 1945 podařilo uprchnout z transportu smrti a až do konce války se skrýval v Praze.

Arnošt Lustig | Foto: ČTK

Kvůli holocaustu přišel téměř o celou svoji rodinu. Jeho tvorba se už od prvních povídkových souborů zabývají právě tematikou židů a druhé světové války.

„Tábory, které se mění v muzea, mají přednosti ale i nevýhody muzea. Člověk, který tam byl a pamatuje si to, tak ho nezaujme jen to, co tam je, ale i to, co tam není. Vzal sem našeho Pepíčka do Osvětimi a on říkal, že mě ještě nikdy neviděl tak vzteklého. Tam totiž bylo ticho, vypadalo to jako hřbitov a já mám v paměti ten řev, když vyháněli lidi klackama z vagónů,“ vzpomínal Lustig.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Arnošta Lustiga zavzpomínal Jan Šmíd

Bývalý zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd se s Lustigem přátelil během svého pobytu v USA a vzpomíná, že se období, kdy spisovatel trpěl hladem, projevovalo jeho ohromnou chutí k jídlu.

„Na různých akcích téměř nevylezl z kuchyně. Říkával, že se musí najíst dosyta, protože jídlo možná zase někdy v budoucnu nebude. Pořád se ale radoval ze života a byl to člověk velmi optimistický. Měl úžasnou energii a uměl kolem sebe rozdávat dobrou náladu,“ vzpomíná na Arnošta Lustiga Jan Šmíd.

Lustig: neonacisty bych pozval do Osvětimi

Arnošt Lustig Radiožurnálu nedávno prozradil svůj postoj k současným pravicovým extremistům:

Přehrát

00:00 / 00:00

Arnošt Lustig prozradil Radiožurnálu svůj postoj k neonacistům.mp3

„Kdyby to šlo, tak bych je pozval na den do Osvětimi, kde nacisti dokázali zabít 10 tisíc nevinných lidí jenom proto, že se narodili jistým maminkám a tatínkům. Po vyvraždění Židů plánovali nacisté vyvraždění českého národa. Takže ti neonacisté by se vůbec nenarodili, protože jejich rodiče by byli vyvražděni Tohle bych jim rád řekl.“

Igor Maňour, Ladislav Dvořák, Libor Procházka, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme