Ve vězení otočili. O exzemanovce se nemohou postarat, soud jeho lékařskou zprávu neprověří

Policie prověřuje, zda se úmyslně nevyhýbá vězení. Vězeňská služba přesto Vladislavu Jaroškovi i tak uvěřila, že se kvůli chatrnému zdraví nemůže vrátit za mříže a odpykat si šestiletý trest. Na základě podnikatelem dodané zdravotní zprávy vězeňští lékaři soudu zaslali stanovisko, že se o něj nemohou postarat. Soud tak skoro jistě Jaroškovi opět přeruší výkon trestu, do něhož se měl vrátit již v červnu. Věrohodnost zdravotní dokumentace dodané lihovarníkovým obhájcem ověřovat nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladislav Jarošek (vpravo) hostil prezidenta Miloše Zemana a hradního kancléře Vratislava Mynáře | Foto: Repro YouTube.com

"Předložil nové lékařské zprávy, komise se k nim vyjádřila a odeslala je soudu. V tuto chvíli nejsme schopni se o něj postarat. Záleží na soudu, zda to bude akceptovat, nebo ne," řekla soudu mluvčí brněnské věznice Dana Krejčířová. Právě tam si má Jarošek odpykávat šestiletý trest za daňový podvod ve výši 70 milionů korun.

Exzemanovec do vězení nenastoupil, 2 měsíce leží v nemocnici. Policie ho podezírá, že se vyhýbá trestu

Číst článek

V červnu přitom vězeňští lékaři napsali opačné stanovisko. Soud tak podnikateli nařídil nástup do vězení a rovnou vydal i příkaz k dodání za mříže. Tehdy ho ale policie zastihla ve Fakultní nemocnici Olomouc, odkud ho nemohla odvézt, protože to ošetřující lékař nedovolil. Policistům tak nezbylo než hlídat před Jaroškovým pokojem, s novou žádostí o přerušení výkonu trestu je ale soud na konci srpna stáhl.

'Zdravotní stav se zhoršil'
Podle Krejčířové - alespoň to prý uvádí lékařská zpráva dodaná Jaroškovým advokátem - se zdravotní stav lihovarníka dramaticky zhoršil. Poslední slovo bude mít Krajský soud v Brně, který o přerušení trestu musí rozhodnout. Vycházet však bude z podkladů věznice, v souladu s nimiž dosud vždy rozhodl. "Soud se dotazuje vězeňské služby a její lékařské komise, jestli jsou schopni mu zajistit veškerou lékařskou péči. Jsme odkázáni na zprávu lékařské komise," připustila mluvčí brněnského krajského soudu Simona Tesařová.

Jaroškův vězeňský veletoč
- pravomocný rozsudek si Jarošek vyslechl 6. listopadu 2012,
- za mříže měl nastoupit v lednu 2013, díky chabému zdraví však uspěl s žádostí o odklad,
- do vězení se měl vrátit téhož roku v srpnu, místo toho ale zmizel. Po tři čtvrtě roce ho v březnu 2014 na Slovensku zatkla policie a konečně putoval do vězení,
- krajský soud mu ale v květnu 2015 na rok výkon trestu opět přerušil,
- v červnu 2016 přerušení doběhlo, ale Jarošek požádal o upuštění od trestu vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu,
- vězeňské služba však dává záporné stanovisko, o lihovarníka se prý její lékaři postarají,
- soud proto vydává 20. června příkaz k nastoupení do výkonu trestu se současnou žádostí o dodání do výkonu trestu odnětí svobody policií,
- policie Jaroška nachází v olomoucké fakultní nemocnici, kde od 19. července čeká, zda ho lékaři propustí do výkonu trestu,
- policie začala 25. srpna prověřovat, zda se podnikatel nevyhýbá vězení záměrně,
- 31. srpna ji soud stahuje s tím, že Jarošek požádal o další přerušení trestu,
- vězeňská služba uvádí, že se o Jaroška nemůže vzhledem ke zdravotnímu stavu postarat.

Lékaři ve vězení ale vycházejí pouze ze zdravotních zpráv dodaných Jaroškem. Jak přitom informoval Zpravodajský web Českého rozhlasu, policie začala vyšetřovat, zda je Jaroškův zdravotní stav skutečně tak vážný, jak uvádějí. Ani soud, ani vězeňská služba však neplánují další lékařskou prohlídku, aby pravdivost informací ověřily.

Standardní postup
"V rámci vykonávacího řízení to není nikde stanoveno, toto je standardní postup," uvedla Tesařová. A prověřit pravdivost zpráv neplánují ani ve vězení. "My věříme soudu a tomu, co nám předložil," tvrdí mluvčí Krejčířová.

Kdyby přitom Jarošek o přerušení požádal zpoza mříží, lékaři by ho tam důkladně prohlédli. "Musel by podstoupit řadu zdravotních vyšetření, kdyby vyzněla stejně jako ta, co nám byla dodána krajským soudem, komise by posoudila zdravotní stav a dala by stanovisko, že nejsme schopni se o něho postarat," připustila Krejčířová.

Zpravodajský web Českého rozhlasu se zeptal na Jaroškovy potíže jeho obhájce Romana Žďárka, již poněkolikáté však případ odmítl komentovat. Podnikatel nicméně údajně trpí dlouhodobými potížemi se srdcem. Věc je o to závažnější, že lihovarník se v minulosti snažil vyhýbat vězení. Tři čtvrtě roku se například skrýval na Slovensku, kde ho nakonec v březnu 2014 zadržela policie. Jarošek se dokonce obrátil na prezidenta Miloše Zemana se žádostí o milost, ale neuspěl, i když se prezident nezvykle jeho případem zabýval.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme