Ve vinohradské nemocnici vznikne nové traumacentrum za 4,6 miliardy korun

Ve Fakultní nemocnici Vinohrady vznikne nové traumacentrum. Stavět se začne v létě 2010, otevření se plánuje na rok 2013. Stavba nového pavilonu bude stát 3,6 miliardy korun, další miliardu si vyžádá zdravotnické vybavení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: nemocnice Na Homolce

Ve vinohradské nemocnici už traumacentrum funguje, podle ředitele Marka Zemana (ODS) je ale nyní rozděleno do několika budov a většina pavilonů zastarává.

"Je potřeba je tak jako tak obnovit a jako obnovu plánujeme výstavbu nového multibloku, kde právě základem k tomu má být přestěhování stávajícího traumacentra. Nejde o duplicitu," vysvětlil Zeman v rozhovoru pro Rádio Česko.

Na financování se bude podílet ministerstvo zdravotnictví, část peněz půjde z takzvaných strategických investic, které letos na jaře schválila vláda, a také z evropských fondů. Část financí na stavbu ale musí dát nemocnice z vlastních zdrojů. Podle ředitele to bude 500 milionů korun.

Počítá se rovněž s prodejem nebo pronájem části areálu. "Stavíme část nemocnice, která má mít celkem 770 lůžek, a přibližně stejný počet, byť v řadě pavilonů, opustíme. Z toho důvodu budou tyto prostory volné. Samozřejmě o tom nerozhodneme my jako nemocnice, ale stát, který je vlastníkem budov, jestli budou pronajaty, prodány nebo jestli připadnou dalším institucím," doplnil Zeman.

V Česku bude deset traumacenter

Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) počítal s tím, že do budoucna bude v republice deset traumaceter. Součástí tohoto plánu je i výstavba nové části vinohradské nemocnice. "Došlo k soustředění péče, přerozdělení prostředků, větší efektivitě, ale samozřejmě stoupl i počet pacientů, kteří jsou u nás v rámci traumatologie ošetřeni. Tudíž to vyvolává potřebu dalšího rozšíření provozu," řekl Zeman.

V Česku se stane ročně kolem půl milionu vážných úrazů. Z toho dva tisíce tvoří takzvaná polytraumata, tedy vícečetná zranění. V Praze budou tato zranění ošetřovat vedle nemocnice na Vinohradech také Fakultní nemocnice Motol. Síť zařízení doplní Ústřední vojenská nemocnice, která bude sloužit jako záložní středisko.

Další traumacentra zůstávají v Plzni, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Ostravě a Olomouci. V Brně zůstane jedno traumacentrum, ale přesune se z Úrazové nemocnice do Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor o výstavbě traumacentra s ředitelem vinohradské nemocnice Markem Zemanem na Rádiu Česko

Přečtěte si také:
V Brně otevřeli nové traumacentrum
Počet traumacenter, která přijímají těžce raněné, se v Česku sníží
Úrazová centra v Česku se připravují na změny
Julínek vysvětloval v Brně rušení Úrazové nemocnice

Martin Hromádka, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme