Ve volbách nekandiduje, přesto Valenta plánuje kampaň. Jeho peníze míří hlavně k ODS

Senátor a podnikatel v hazardu Ivo Valenta se registroval u úřadu pro dohled nad stranami. Ačkoli sám v podzimních volbách do sněmovny nekandiduje, plánuje se zapojit do kampaně. Podpořit chce podle svých slov pravicové subjekty, s negativní kampaní prý nepočítá.

Původní zpráva Praha / Uherské Hradiště Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor za Soukromníky a majitel hazardní skupiny Synot Ivo Valenta | Foto: Petr Hloušek / Právo | Zdroj: Profimedia

„Registroval jsem se, abych mohl aktivně podpořit pravicovou politiku. S negativní komunikací rozhodně nepočítám," uvedl pro iROZHLAS.cz Valenta.

Čuba bude posílat plat do Valentovy nadace. S nápadem přišel sám slovácký senátor

Číst článek

Valenta dlouhodobě podporuje Soukromníky, za které v roce 2014 na Zlínsku i úspěšně kandidoval do Senátu. Naposledy jim zkraje června podle údajů na transparentním účtu přispěl skoro třičtvrtě milionu korun.

Kandidáti Soukromníků v letošních sněmovních volbách – alespoň podle slov předsedy Petra Fialy – „obohatí" kandidátku občanských demokratů. Strana přitom během posledních voleb v roce 2013 získala 0,26 procenta hlasů.

Na společnou kampaň však již Soukromníci poslali ODS 3 miliony korun. Ta do ní plánuje celkově investovat 70 až 80 milionů korun.

Sponzor ODS

Valenta přitom štědře sponzoruje i ODS. Loni do strany investoval 10 milionů korun, což je zhruba pětina všech darů, které občanští demokraté tehdy dostali. Naposledy poslal příspěvek ve výši 3 miliony korun letos počátkem května. Jde tak o největšího donátora zástupce pravicové opozice.

Senátor a podnikatel Ivo Valenta je jeden z největších sponzorů ODS | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Profimedia

Občanští demokraté se přitom často strefují do šéfa hnutí ANO Andreje Babiše kvůli vlastnictví médií i nálepce oligarchy. V případě Valenty, který mimo jiné spoluvlastní Parlamentní listy, jim to ale nevadí.

Problém nejsou podle šéfa strany Fialy ani peníze z hazardu: „Pan Valenta podporuje pravicové subjekty - včetně ODS - dlouhodobě, to není žádné tajemství. Pro nás je rozhodující, aby sponzorské dary byly legální a transparentní, což v tomto případe nepochybně je."

Odmítá současně, že by stranu spojení s Valentou mohlo u voličů poškodit. „Nijak to neovlivňuje naši politiku - a to si může každý zkontrolovat. Srovnání s Andrejem Babišem mi připadá zcela nepřesné, Ivo Valenta není v čele koaliční strany, (není dokonce ani členem žádné strany), nevlastní jeden z největších vydavatelských domů (ani nepřímo) a není a nebyl ve vládě," napsal v SMS Fiala.

Vedle toho od Valenty loni přiteklo 5,25 milionu korun také na účet Starostů a nezávislých. Pro stranu to byl největší dar od jednotlivce. Hnutí pro letošní volby do sněmovny vytvořilo koalici s lidovci.

Ivo Valenta

Ivo Valenta je majitelem hazardní skupiny Synot a spoluvlastníkem společnosti Our Media, která vydává internetové Parlamentní listy. Donedávna se o podíl dělil s mediálním podnikatelem Michalem Voráčkem, Valenta ale před časem svůj vliv v médiu posílil na 70 procent. Od roku 2014 je senátorem za obvod Uherské Hradiště, kandidoval za Stranu soukromníků.

Třetí osoby v kampani

V rámci nových pravidel pro financování kampaní může do svých předvolebních aktivit Valenta zainvestovat maximálně 1,8 milionu korun.

Podle novely volebního zákona platné od letošního roku se každý, kdo chce zasahovat do předvolební kampaně, musí registrovat u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Vedle Valenty se u něj dosud nahlásil také autor webu Hlídač smluv Michal Bláha, bývalý místopředseda Svobodných Karel Zvára, organizace Frank Bold, která stojí za sdružením Rekonstrukce státu, nebo Spolek pro zachování demokracie v ČR.

Tzv. třetí osoby si musí zřídit volební účet a evidovat veškeré výdaje spojené s kampaní. Za porušení předvolebních pravidel jim hrozí pokuta až 100 tisíc korun.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme