Ve volební štábu ČSSD se sledovaly hlavně senátní volby

Sociální demokraté šli do říjnových voleb s cílem změnit rozložení sil v Senátu ve prospěch levice a posílit ve vedení měst. A to se jim také povedlo. Do druhého kola senátních voleb postupuje dvaadvacet kandidátů. Komunální volby pak sociální demokraté vyhráli ve většině statutárních měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Bohuslav Sobotka a kandidát ČSSD na pražkho primátora Jiří Dienstbier ml. (vpravo) | Foto: Tomáš Adamec

Potřebujeme dvanáct statečných do Senátu a v komunálních volbách srovnat pozice s ODS, prohlásil hned po uzavření volebních místností úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka, který se netajil snahou získat větší počet primátorských postů. „Věřím, že po těchto komunálních volbách bude mít sociální demokracie více primátorům než měla před nimi,“ řekl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve volebním štábu v Lidovém domě byla redaktorka Naďa Bělovská.

A zejména na severu Čech a v moravských městech vypadá situace pro sociální demokracii nadějně. V hlavním městě se naopak naplňují prognózy,že Pražané dají i tentokrát přednost pravici. Tento fakt ale žádné velké zklamání do Lidového domu nepřinesl. Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jiří Dienstbier prohlásil, že by i dvaceti procentní volební zisk považoval za uspokojivý.

„Pokud by se potvrdilo to, že bychom se blížili výsledkem těm dvaceti procentům, tak jak zatím ten součet je, tak bychom měli velmi reálnou možnost zasáhnout do dění v Praze,“ řekl Dienstbier.

Levicová převaha v Senátu

Prim ale v Lidovém domě hrály jednoznačně volby senátní. Ty jsou pro sociální demokraty extrémně důležité, protože získání levicové převahy v Senátu by straně umožnilo zastavit některé reformní kroky a úsporná opatření Nečasovy vlády.

„Sociálně orientovaný Senát může řadu věcí změnit. Bez sociálně orientovaného Senátu není možné novelizovat ústavu. Není možné měnit volební zákon, není možné uzavírat mezinárodní smlouvy, není možné, aby došlo k navyšování našich jednotek kdekoli ve světě,“ prohlásil Bohuslav Sobotka.

„Senát se účastní legislativního procesu, může přijímat pozměňující návrhy, může zákony vracet Poslanecké sněmovně. Pokud v Senátu sociální demokracie uspěje, získá dvanáct nových senátorů, má šanci na to, aby zákony pozitivně měnila,“ zdůraznil Sobotka.

Prakticky všichni představitelé strany proto na večerní tiskové konferenci zopakovali, jak je důležité, aby voliči přišli příští týden k volebním urnám znovu.

Naďa Bělovská, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme