Ve Všetatech se znovu vzpomínalo na Jana Palacha

Ve Všetatech na Mělnicku si dnes lidé opět připomínali Jana Palacha. Student filozofie se v roce 1969 upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci země ruskou armádou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínková akce na Jana Palacha ve Všetatech a v Mělníku (1) | Foto: Jana Huzilová

V sále tamního kina se sešlo asi 100 lidí. Na úvod promluvil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Řekl, že Palach chtěl svým činem probudit národ z otupělosti a beznaděje a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci.

Na Palacha vzpomínal také předseda pořádající společnosti Lumír Horák. Jejich rodiče prý bývali blízcí přátelé. "Byl úžasně sečtělý, zajímala ho historie. Obdivoval Jana Žižku, Jana Husa a Jana Amose Komenského," řekl Horák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pietní vzpomínku sledovala i redaktorka Jana Huzilová

Po třiačtyřiceti letech od tragické smrti se rodný dům Jana Palacha dočká rekonstrukce a stane se z něj muzeum. S nápadem přišel před rokem Jan Poukar z Prahy a kvůli projektu nazvaném ‚Národ pohasl‘ vzniklo i občanské sdružení.

Uskutečnění projektu je ale závislé na penězích, celá rekonstrukce má stát kolem 5 miliónů korun. Vznik muzea je podle nejnovějších informací na dobré cestě, podporuje ho řada lidí z politického i kulturního života.

Mezi příznivce vzniku muzea patří například Tomáš Halík, Marta Kubišová, Tomáš Mašín, Jana Plodková nebo Karel Schwarzenberg. Podporují ho také herci a zpěváci Jan Budař, Michal Hrůza a Jan Kraus. Se vznikem muzea sympatizoval i prezident Václav Havel.

Igor Maňour, Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme