Ve Všetatech se znovu vzpomínalo na Jana Palacha

Ve Všetatech na Mělnicku si dnes lidé opět připomínali Jana Palacha. Student filozofie se v roce 1969 upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci země ruskou armádou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínková akce na Jana Palacha ve Všetatech a v Mělníku (1)

Vzpomínková akce na Jana Palacha ve Všetatech a v Mělníku (1) | Foto: Jana Huzilová

V sále tamního kina se sešlo asi 100 lidí. Na úvod promluvil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Řekl, že Palach chtěl svým činem probudit národ z otupělosti a beznaděje a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci.

Na Palacha vzpomínal také předseda pořádající společnosti Lumír Horák. Jejich rodiče prý bývali blízcí přátelé. "Byl úžasně sečtělý, zajímala ho historie. Obdivoval Jana Žižku, Jana Husa a Jana Amose Komenského," řekl Horák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pietní vzpomínku sledovala i redaktorka Jana Huzilová

Po třiačtyřiceti letech od tragické smrti se rodný dům Jana Palacha dočká rekonstrukce a stane se z něj muzeum. S nápadem přišel před rokem Jan Poukar z Prahy a kvůli projektu nazvaném ‚Národ pohasl‘ vzniklo i občanské sdružení.

Uskutečnění projektu je ale závislé na penězích, celá rekonstrukce má stát kolem 5 miliónů korun. Vznik muzea je podle nejnovějších informací na dobré cestě, podporuje ho řada lidí z politického i kulturního života.

Mezi příznivce vzniku muzea patří například Tomáš Halík, Marta Kubišová, Tomáš Mašín, Jana Plodková nebo Karel Schwarzenberg. Podporují ho také herci a zpěváci Jan Budař, Michal Hrůza a Jan Kraus. Se vznikem muzea sympatizoval i prezident Václav Havel.

Igor Maňour, Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme