Ve Vsetíně začal sjezd lidovců, hlavní bude volba předsedy
Kdo povede KDU-ČSL do předčasných voleb, a kterým směrem se strana vydá, bude jasné po tomto víkendu. Dnes budou tři stovky delegátů sjezdu KDU-ČSL volit nové vedení. Na post předsedy jsou čtyři kandidáti. Strana se schází v době, kdy je názorově rozdělená, a také z ní odchází Miroslav Kalousek, který hodlá založit vlastní politickou stranu.
O post předsedy KDU-ČSL kromě současného šéfa strany Jiřího Čunka usilují poslanci Michaela Šojdrová a Cyril Svoboda a europoslanec Jan Březina. "Tím, že jsou čtyři kandidáti, tak to nebude jednoduchý průběh. Nicméně nepředpokládám, že sjezd bude bouřlivý," uvedl Jiří Čunek.
Žádný z kandidátů nemá oficiální podporu většiny krajských organizací. Podle Cyrila Svobody, který už stranu v minulosti vedl, by předem deklarovaná podpora jednotlivých kandidátů nemusela při samotné volbě nic znamenat:
"Delegáti budou rozhodovat při vědomí všeho, co se odehrálo a při znalosti kandidátů. Oni nakonec u té urny musí rozhodnout o odpovědnosti a o budoucnosti naší strany, je to tedy na delegátech sjezdu. Takže mě nevadí, to, že žádná usnesení nezazněla, byť byla nějaká orientační hlasování, ale beru je jen jako orientační."
Sjezdu KDU-ČSL se účastní i Miroslav Kalousek, který už oznámil, že stranu opustí. Současný předseda lidovců Jiří Čunek, mu vzkázal ať nejezdí. K tomu vyzval i příznivce Miroslava Kalouska, kteří chtějí z KDU-ČSL odejít. Na sjezdu by prý neměli parazitovat ti, kdo chtějí ze strany odejít:
"Ti, kteří už mají nějakou politickou zkušenost, ví, že stálé usmiřování nesmiřitelného - což není vůbec v té lidské rovině, ale v rovině pohledu na způsob politiky z pohledu vizí - není možné. A v tom případě je dobře, aby někteří, kteří to tak cítí, ve slušnosti odešli".
Miloslav Kalousek ale na sjezd přišel. "Já mám mandát od jihočeské organizace své strany a jsem povinen ten mandát naplnit svojí účastí na sjezdu," uvedl Kalousek, který po sjezdu KDU-ČSL opustí. Současná KDU-ČSL podle něho vyznává spíš princip rovné spotřeby než rovných šancí- a vydala se tedy cestou blížící se programu sociálně demokratických stran:
"Já se obávám, že my dnes jako KDU-ČSL akcentujeme spíše okamžitou spotřebu i za cenu vyšších státních výdajů, tedy vyššího dluhu. Akcentujeme více ten dnešek a méně se díváme na odpovědnost vůči budoucnosti. A pro mě je to spíše otázka, co je důležitější. Jestli idea a konkrétní politická praxe nebo samotná instituce. A pro mě má ta idea přednost před tou institucí."