Ve vytopené Spolaně skončil stav nebezpečí

Do neratovické Spolany se po třech týdnech vrací život. Sanační práce v zatopeném areálu chemičky začaly už o víkendu. Až dnes před polednem ale krizový štáb odvolal i nejnižší, první stupeň chemického nebezpečí. Ve výrobním areálu už tak v souvislosti se srpnovou povodní neplatí žádná mimořádná opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice | Foto: Petra Mášová

Jedna z dceřinných společností neratovické Spolany už dokonce obnovila produkci umělých sladidel a repelentních prostředků. Plné oživení výroby ve Spolaně ale bude trvat ještě několik týdnů. Podle posledních odhadů by se mělo pracovníkům továrny podařit spustit všechny provozy nejdříve v říjnu. Při čištění areálu a opravách technologických linek proto pomáhají další pracovníci koncernu Unipetrol. Poslední odhady škod způsobených povodní na zničeném zařízení i na ušlém zisku přesáhly ve Spolaně jednu miliardu korun.

Specialistům se dnes podařilo stanovit postup pro vyzdvižení posledního osmnáctitunového kontejneru, který Labe odneslo k patě Štěpánského mostu. "Jako nejschůdnější se jeví vyzvednutí na loď a dopravení po vodě zpět do areálu Spolany. Kdy to bude ještě v současné době nevíme, protože se prověřují všechny technické detaily, aby to proběhlo co nejrychleji," potvrdil mluvčí Spolany Jan Martínek.

V nádrži je přes 16 tun látky, která se podobá parafinu a používá se k výrobě svíček. Ve třech předcházejících nádržích byly lineární kapalné uhlovodíky, které se řadí mezi dráždivé látky. Tři další kontejnery obsahovaly podle Spolany zbytková množství chemikálie 1-hexen.

Spolana dnes také poprvé rozešle první pokusné textové zprávy SMS do mobilních telefonů, které by měla posílat vždy v případě chemických havárií.

Ladislav Pavlík, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme