Ve Zlíně vzniká jedno z největších kulturních center v kraji. Otázka je, zda se uživí

Osmdesátisícový Zlín se navenek prezentuje jako prosperující mladé město, které je stále v pohybu. Snaží se tak navázat na svou slavnou meziválečnou minulost, kdy obuvnický rod Baťů z malé vesnice na Valašsku vybudoval moderní městské centrum. Založil továrny na výrobu obuvi, pro své zaměstnance nechal postavit jedinečné cihlové domky, školy i filmové ateliéry.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dostavba Kongresového centra se blíží ke konci.jpg

Dostavba Kongresového centra se blíží ke konci.jpg | Foto: Michaela Vetešková | Zdroj: Český rozhlas

To vše tu zůstalo, i když se kdysi významný Baťův závod Svit pomalu rozpadl a sláva Baťova Zlína poněkud pohasla.

Zkuste se hodinu lidí na ulici vyptávat, co jim vadí na životě v jejich městě a dostanete různé odpovědi, ve kterých poukazují na to či na ono.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební reportáž Michaely Veteškové ze Zlína.mp3

Ve Zlíně se ale kritiky směrem k radnici hned tak nedočkáte, i když si stoupnete třeba na chodník u hlučné křižovatky nebo zamíříte na rušné náměstí do jednoho z přeplněných obchodů, kde se nanejvýš dozvíte, že by mohly být lepší chodníky, kterých je ve Zlíně na 400 kilometrů.

Po významném podnikateli tady zůstaly rozlehlé parky, typické cihlové domky i oranžovo-červené mrakodrapy. Tomáš Baťa postavil nový Zlín podle amerického typu výstavby a bylo to na svou dobu velmi odvážné.

Podobně ambiciózní je výstavba Kongresového centra, ve kterém má být jednak sídlo Filharmonie Bohuslava Martinů a jednak univerzitní knihovny. Další slavná zlínská rodačka Eva Jiřičná se netají tím, že svým železobetonovým skeletem s prosklenou fasádou navazuje na urbanistické názory Tomáše Bati. Vypadá to, že se lidem v tomto „Baťově městě“, kterému ještě před dvaceti lety říkali Gottwaldov, žije prostě dobře.

Město za toto nové kulturní a univerzitní centrum zaplatilo přibližně 380 milionů korun. A to je pro lékaře Miroslava Adámka hodně. Do nových komunálních voleb vede hnutí Starostové a nezávislí. Toto hnutí bylo v opozici vůči koalici lidovců s občanskými a sociálními demokraty. Zástupce Starostů a nezávislých uvádí, že se Kongresové centrum v osmdesátitisícovém Zlíně neuživí.

Kongresové centrum ve Zlíně navrhla architektka Eva Jiřičná.jpg | Foto: Michaela Vetešková

„Nechali jsme si zpracovat studii ředitelem Kongresového centra v Praze, který řekl že tohle se nemůže uživit,“ řekl Miroslav Adámek.

„Beru to jako obrovský úspěch, svůj osobní,“ reaguje na kritiku Kongresového centra primátorka Irena Ondrová.

Kongresové centrum začne oficiální fungovat od nového roku, ale až celá sezóna ukáže, zda se ve Zlíně uživí a zda se stane součástí města podobně jako cihlové domky a mrakodrapy Tomáše Bati.

Michaela Vetešková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme