Ve Zlínském kraji meteorologové vyhlásili smogovou situaci, na Třinecku je stav regulace
Ve Zlínském kraji meteorologové v sobotu ráno vyhlásili smogovou situaci. Hodnoty polétavého prachu se pohybují v rozpětí od 71 do 140 mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. Není tak vyloučeno, že v blízké době může být vyhlášená regulace, při níž už podniky musejí dodržovat různá opatření. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.
„Doporučujeme zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Platí to zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti," uvedli meteorologové. Doporučují také omezit využívání automobilů se spalovacím motorem.
Na Zlínsku je nejhorší situace ve Valašském Meziříčí, kde se denní koncentrace ráno pohybovaly okolo 110 mikrogramů na metr krychlový, hodinové okolo 150 mikrogramů.
Naopak nejlépe se ráno dýchalo obyvatelům Těšnovic, kde se čtyřiadvacetihodinové hodnoty dostaly na 71 mikrogramů.
Pro Třinecko platí od noci stav regulace
Aktuální hodinové koncentrace polétavého prachu v Třinci a okolí se pohybují okolo 220 mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace se pak v této oblasti pohybují okolo 160 mikrogramů.
Moravskoslezský kraj opět trápí smog. Nejhorší je situace v Ostravě a na Karvinsku
Číst článek
Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic překročí dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový. A navíc nelze následující den očekávat zlepšení situace. Při regulaci některé průmyslové podniky musejí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.
Meteorologové doporučují omezit pobyt pod širým nebem a zdržet se zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání.
„Doporučení je určeno zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem," uvedli. Doporučují také omezit používání aut se spalovacím motorem. „Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích částic PM10 a oxidu dusičitého," uvedli meteorologové ve svém výhledu.
V Moravskoslezském kraji platí smogová situace od čtvrtku. Nejhorší situace je na Třinecku a Karvinsku, kde jsou průměrné denní koncentrace nejvyšší. Naopak jen mírně zvýšené jsou v Ostravě. Tamní stanice hlásí čtyřiadvacetihodinové koncentrace na úrovni okolo 70 mikrogramů na metr krychlový.
Smog postihuje region hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší ovlivňuje nejen průmysl, ale i doprava a topení v domácnostech, a podle odborníků také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska.