Večer bude možné pozorovat úplné zatmění Měsíce

Večerní oblohu dnes zkrášlí úplné zatmění Měsíce. Ten vstoupí do zemského stínu krátce před 21. hodinou a zcela ho opustí až 12 minut po půlnoci. Většina astronomických observatoří bude mít pro návštěvníky otevřeno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatmění Měsíce

Zatmění Měsíce

Nejhezčí podívaná na oblohu by měla začít ve 21:53 hodin, kdy se Měsíc zcela ponoří do cihlově červeného zemského stínu. Rudou barvu vytváří lom slunečního světla v atmosféře Země, říká astronom Pavel Gabzdyl z brněnského planetária. "Někdy zase nastává to zatmění velice tmavé, a to případech, kdy ta naše zemská atmosféra je velice silně zaprášená."

Dnešní zatmění by mělo být světle oranžové, předpokládají vědci. "Pokud vím, tak žádná silnější sopka neexplodovala."

Jeden z nejkrásnějších nebeských úkazů ale bude z našeho území vidět jen s velkým štěstím. Stínit nám budou mraky, lituje Gabzdylův kolega Jiří Dušek.

"Na druhou stranu přece jenom jsou jakési možnosti, jak ten úkaz pozorovat i nepřímo, protože v České republice alespoň na jednom místě a v zahraničí a na víc místech bude probíhat přímý přenos tohoto úkazu na internetu."

U nás se na přenos do internetu chystá minimálně ostravská a karlovarská hvězdárna. Astronomové mají připravena pásma o výzkumu Měsíce a posílili své služby. "Takže si prostě jenom prodloužíme otevírací dobu."

K pozorování zatmění je vhodné místo s volným výhledem na jihovýchod, nejlépe mimo rušivé veřejné osvětlení měst. Dalekohled není nezbytný.

Marek Janáč, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme