Večer budeme znát nejoblíbenější zpěváky

Nna jevišti Státní opery Praha budou vyhlášeni vítězové ankety populární hudby Český slavík. Letos do ankety přišlo přes 225 tisíc hlasovacích lístků. Již ukončené hlasování posluchačů vypovídá o oblíbenosti interpretů české populární hudby - zpěvaček a zpěváků i skupin. Přímý přenos vysílá i Český rozhlas 1- Radiožurnál, a to od 20:05.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český slavík 2001 | Foto: Jan Rosenauer

Mezi nominovanými jsou (v abecedním pořadí) zpěváci Karel Gott, Daniel Hůlka, Petr Kotvald, Janek Ledecký, Martin Maxa a Petr Muk, zpěvačky Anna K., Iveta Bartošová, Bára Basiková, Lucie Bílá, Leona Machálková a Helena Vondráčková a skupiny Buty, Holki, Chinaski, Lucie, Olympic a Těžkej Pokondr.

Jak vznikl Zlatý slavík? Na jedné z porad se v roce 1962 redakce Mladého světa bavila o tom, čím zaujmout čtenáře. Kdosi navrhl: uspořádejme anketu o nejoblíbenější písničku a zpěváka roku. Nikdo ale nevěděl, jak ji nazvat. Pak prý nesměle vstal tehdejší redaktor oddělení kultury Ladislav Smoljak a pravil: "Znáte takovou hračku, co se prodává na poutích a v puse píská? My jsme jí říkali slavík!" Díky Smoljakovi se tak z pouťové hračky stalo pozlacené kulaté pískátko, které bylo třicet let barometrem toho, kdo patří u publika k vyvoleným a kdo k povolaným.

Své sympatie k písničkám a interpretům vyjádřilo v prvním ročníku 797 čtenářů Mladého světa. Čas Zlatého slavíka vypršel po listopadu 89, protože se změnila doba, vše pokročilo o notný kus dopředu. Poslední ročník ankety se konal v roce 1991. Jenže čas plyne vpřed i nadále, a tak ani rok 1991 není to samé co rok 1996. Je tu nová anketa Český slavík, nástupce populární ankety šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let Zlatý slavík.

Obnovená anketa popularity interpretů populární hudby Český slavík navázala na svého slavného předchůdce nečekaně úspěšně. Zpěváci a skupiny, ale i česká veřejnost, anketu přijali. Organizátoři se nemýlili, když věřili myšlence, že i v záplavě zahraniční muziky, která se po roce 1989 zpod pultů nahrnula na všechny rozhlasové stanice, do televize a do všech médií, mají lidé rádi českou písničku, domácí, české interprety.

V prvním ročníku obnovené ankety (1996) přišlo 137 000 hlasovacích lístků a znamenalo to rekord v historii "Slavíků" - v minulých letech, kdy ještě hlasovali také občané Slovenska, bylo nejvíce 115 000 anketních lístků. Průměrně se od roku 1996 každého ročníku ankety zúčastňuje 213 000 hlasujících.

Šestý ročník ankety proběhl od září do prosince 2001. Vyhlašovatelem a organizátorem ankety je agentura Musica Bohemica.

Držitelé Českých slavíků za rok 2000:

Zpěváci: 1. Karel Gott 2. Daniel Hůlka 3. Janek Ledecký Zpěvačky: 1. Lucie Bílá 2. Iveta Bartošová 3. Helena Vondráčková Skupiny: 1. Lucie 2. Olympic 3. Lunetic Cena teenagerů: 1. Lucie Bílá 2. Lucie 3. Lunetic

Absolutní Český slavík: Lucie Bílá (202 582), celkem hlasovalo 148 865 lidí.

Držitelé Cen Akademie populární hudby za rok 2000:

Skupina roku: Monkey Business Objev roku: Monkey Business Album roku: Illustratosphere - Dan Bárta Zpěvačka roku: Dusilová Lenka Zpěvák roku: Bárta Dan Skladba roku: Nad stádem koní - Buty

Síň slávy: Mejla Hlavsa

Vítězové žánrových cen:

Folk a Country: Karel Plíhal

Jazz a Blues: Roman Pokorný

Etnická a alternativní hudba: Rale

Taneční scéna, rap a hip hop: Ohm Square

Hard and Heavy: Silent Stream of Godless Elegy

Videoklip: Předpokládám - Dan Bárta, režie: Jan Krejčíř

Markéta Kaclová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme