Večer další jednání o kandidátech na prezidenta

Lídři vládních stran budou dnes znovu jednat o společném postupu před třetí volbou prezidenta. Vyjednavači ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU se sejdou v deset hodin večer na Úřadu vlády. Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla koncem minulého týdne nabídl prezidentskou kandidaturu exministrovi školství Janu Sokolovi, kterého jsou ochotni podpořit i lidovci a unionisté, možná i někteří komunisté. Sama ČSSD však v podpoře Jana Sokola jednotná není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Sokol | Foto: Michal Kamaryt

Jan Sokol zřejmě při své prezidentské kandidatuře s podporou komunistů počítat nemůže. Šéf KSČM Miroslav Grebeníček minulý týden Radiožurnálu řekl, že jeho strana udělá ve třetí volbě hlavy státu vše pro to, aby prezident byl zvolen. Při volbě, podle Grebeníčka dají komunisté přednost levicovému kandidátu tehdy, pokud pro ně bude přijatelný. Někdejší ministr školství Sokol nominovaný sociálními demokraty do třetí volby hlavy státu ale podle samotných komunistů plošnou podporu KSČM těžko získá.

Dnes však místopředseda komunistů Vlastimil Balín Radiožunálu potvrdil, že bude-li někdejší ministr školství Sokol nominovaný sociálními demokraty do třetí volby hlavy státu, plošnou podporu zákonodárců KSČM těžko získá. "Hovořit u pana Sokola o typu levicového kandidáta by bylo hodně přitažné za vlasy, čili ten postup sociálních demokratů se mi nejeví jako odpovědný, tak se nedomnívám, že by mohl získat většinovou podporu v našem poslaneckém klubu."

Lidovci i unionisté jsou připraveni případnou kandidaturu Jana Sokola podpořit, záleží však na tom, jestli se na jeho nominaci shodne poslanecký klub ČSSD. Někteří sociálně-demokratičtí poslanci totiž Sokola jako perspektivního kandidáta nevidí. Např. místopředsedkyně sněmovny za ČSSD Jitka Kupčová podporu Sokolovi nevylučuje, ale přiznává, že daleko širší ohlas v poslaneckém klubu měla zvažovaná kandidatura vicepremiéra Pavla Rychetského.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme